27 Haziran 2022, Pazartesi
Haber Giriş: 23.06.2022 09:19 | Son Güncelleme: 23.06.2022 10:59

Avrupa'da doğal gaz fiyatları iki haftada yüzde 60 arttı

 Avrupa'da 8 Haziran'da 79,40 euro'dan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı dün yüzde 60 artarak 127,17 euro'ya yükseldi
Avrupa'da doğal gaz fiyatları iki haftada yüzde 60 arttı

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 124,60 euro'dan güne başladı.

Avrupa'da 8 Haziran'da 79,40 euro'dan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana son 4 ayın en düşük kapanış seviyesini gördü. Böylece, dün 127,17 euro'ya çıkan doğal gazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı.

Dogal gaz miktarının düşmesi etkili oldu

Doğal gazın megavat fiyatı, 16 Haziran'da günü 124,36 euro'dan tamamlayarak 31 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesini görmüştü. Doğal gaz fiyatlarındaki artışta, Rusya'nın Avrupa'ya gönderdiği doğal gaz miktarının düşmesi ve ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın sebebiyle kapatılması etkili oldu.Rus enerji şirketi Gazprom, 14 Haziran'da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım hattı üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıca, 16 Haziran itibarıyla hat üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğal gaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Şirketten daha önce yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

Sevkiyatın durdurulduğu ülkeler

Gazprom, Avrupa'ya gaz akışını Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatları üzerinden sağlıyor. Rus şirket ayrıca, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha önce Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda'ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Küresel doğal gaz piyasalarını etkileyen diğer bir olay ise ABD'de 9 Haziran'da Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta süreyle kapatılacağı duyurusu olmuştu. Daha sonra yapılan açıklamada ise tesisin yıl sonundan önce açılamayacağı bildirilmişti. (AA)