25 Eylül 2022, Pazar
Haber Giriş: 06.06.2022 16:04 | Son Güncelleme: 06.06.2022 18:10

Sumru Yavrucuk, Shirley Valentine oyununu 400. kez sahneledi

Sumru Yavrucuk'un hem yönetip hem oynadığı tek kişilik eser "Shirley Valentine", "8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"nde sahnelendi
Sumru Yavrucuk, Shirley Valentine oyununu 400. kez sahneledi

İngiliz yazar Willy Russell'in kaleminden çıkan oyun, Frankfurt Gallus Theater'da seyirciyle buluştu. Eserin müziklerinde Selmin Artemiz, Sumru Yavrucuk'a eşlik etti.

Yavrucuk, gösterimin ardından yaptığı konuşmada, eseri 400. kez sahnelediğine işaret etti.

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu'nun doğum gününü kutlayan sanatçı, "Bu arkadaş bir cengaver. Türk tiyatrosunu sizlerle Frankfurt'ta buluşturan bir misyoner ve o nedenle keşke ondan başka şehirlerde de birkaç tane olsa, biz de seyircilerimize ulaşsak" dedi.

Kamil Kellecioğlu da festivalin beşincisinde de Yavrucuk'un aynı eseri oynadığını ve çok beğenildiğini dile getirerek, "Söz veriyorum, Shirley Valentine'ı bir kere daha Frankfurt'a getireceğiz. Bugün Belçika'dan, Fransa'dan, Dublin'den, Almanya'nın her yerinden buraya gelen seyircilere teşekkür ediyoruz. İşte tiyatronun, Türkçenin, bizim sanatımızın, kültürümüzün gücü. Sumru Yavrucuk gibi önemli bir değere, Türk tiyatrosunun çok önemli bir ismine tiyatro festivalimizde Frankfurt'ta bu sahnede bizimle buluştuğu için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Shirley Valentine oyununun konusu

"Çocuk bakıcılığı yapan 40'lı yaşlardaki Shirley Valentine, büyütüp okuttuğu çocukları evden gidince, eşi ile yalnız kalır. Shirley, işinden arta kalan zamanlarda evin tüm işleriyle ilgilenir. Tüm bunlara rağmen eşinin ona karşı olan ilgisizliği ve hayatın monotonluğu Shirley'i mutsuz bir kadın haline getirir.

Eşiyle her yıl aynı yere tatile giden Shirley, en yakın arkadaşının kendisine hediye ettiği tatille yaşadığı hayattan uzaklaşarak kafasını dinlemenin kendisine iyi geleceğini düşünür. Senelerdir türlü zorluklara göğüs geren Shirley, arkadaşıyla çıktığı Türkiye tatilinde, farklı bir hayatın mümkün olduğunun farkına varır."

Kaynak: AA