03 Temmuz 2022, Pazar
Haber Giriş: 21.05.2022 10:51 | Son Güncelleme: 21.05.2022 10:54

Çin, Canada'nın Huawei ve ZTE'ye getirdiği yasağa tepki gösterdi

Pekin yönetimi, Canada hükümetinin Çinli telekomünikasyon şirketleri Hauwei ve ZTE'nin donanım ve hizmetlerinin kullanılmasını yasaklamasını protesto etti
Çin, Canada'nın Huawei ve ZTE'ye getirdiği yasağa tepki gösterdi

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Canada yönetiminin ulusal güvenlik gerekçe göstererek aldığı kararın hiçbir somut kanıta dayanmadığı, piyasa ekonomisi ve serbest ticaret kurallarını ihlal ettiği belirtildi.

Ekonomik ilişkileri olumsuz etkileyecek

Açıklamada, kararın Çin ve Canada şirketlerinin ticari çıkarlarına zarar vereceği ve Çin-Canada ekonomik ilişkilerini olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

"Yanlış adımdan vazgeçin"

Şirketlerin zarara uğraması halinde Pekin'in karşı tedbirleri alma hakkına sahip olduğuna işaret açıklamada, "Canada'yı ülkeler arasındaki iş birliğini akılcı ve objektif şekilde değerlendirmeye ve yanlış adımından vazgeçmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Olayın geçmişi

Canada hükümeti 20 Mayıs'ta aldığı kararla, Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE'nin ülkenin 5G kablosuz ağlarını inşa etmesini ve ağlara donanım sağlamasını "ulusal güvenlik risklerini" gerekçe göstererek yasaklamıştı.

Karar, Huawei ve ZTE'den yeni 4G veya 5G ekipman ve hizmet alımının eylül 2022'ye kadar durdurulmasını ve şirketlere ait mevcut ekipman ile hizmetlerin aralık 2027'ye kadar sistemden çıkarılmasını öngörüyor.

Daha önce ABD, İngiltere, Belçika, İsveç, Yeni Zelanda ve Avustralya iki Çin şirketine ait donanım ve hizmetlerinin 5G ağlarında kullanılmasını yasaklamıştı.

Kaynak: AA