30 Haziran 2022, Perşembe
Haber Giriş: 16.06.2022 14:21 | Son Güncelleme: 17.06.2022 00:56

Meta, KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümesine yönelik çalışmalarına devam ediyor

Meta Boost Guide to Green inisiyatifinin genişlemesi niteliğinde olan program çerçevesinde özellikle restoranlar, oteller ve gıda üreticilerine odaklanarak bilinçlendirici eğitim kaynakları ve atölye çalışmaları düzenliyor
Meta, KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümesine yönelik çalışmalarına devam ediyor

Meta, KOBİ'lerin iklim krizi hakkında harekete geçmesine ve karbon ayak izlerini azaltmasına yardımcı olmak amacıyla Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık'ta hayata geçirilmiş olan Meta Boost Guide to Green inisiyatifinin genişlemesi niteliğinde olan program çerçevesinde özellikle restoranlar, oteller ve gıda üreticilerine odaklanarak bilinçlendirici eğitim kaynakları ve atölye çalışmaları düzenliyor.

Guide to Green Türkçe olarak kullanıma sunulacak

Meta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği iş birliği ile organize ettiği  ve Facebook İstasyon'da gerçekleştirdiği Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde Türkiye'de sürdürülebilirlik alanında kendini geliştirmek ve dönüştürmek isteyen KOBİ'ler için Guide to Green projesinin Türkiye ayağının hayata geçirileceğini duyurdu. Bu doğrultuda, Guide to Green  yerelleştirilerek konu ile ilgili pek çok yazılı ve görsel kaynak Türkçe olarak ilgililere sunulacak.

KOBİ’lerin sürdürülebilir bir çalışma şeklini benimsemelerine yönelik ipuçları içeren kaynak, aynı zamanda karbon ayak izinin neden önemli olduğuna ve hangi yöntemlerle azaltılabileceğine de ışık tutuyor. Türkçeleştirilen kaynaklar, eğitim ve atölye çalışmaları şeklinde Meta Kamu Politikaları ekiplerinin yerel paydaşları ile ortaklaşa düzenlediği birçok ekonomik fayda programının içerisinde de yer alacak.

İklim değişikliğine karşı alınması gereken aksiyonlar ve Meta tarafından geliştirilen programın önemi hakkında Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil, “İklim değişikliği hepimizin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit ve harekete geçme ihtiyacı her geçen gün daha acil hale geliyor. Meta olarak iklim değişikliğinin ciddiyetinin farkındayız ve çevremizi korumakta kararlıyız.

Her ay 3 milyardan fazla insanı birbirine bağlayan küresel bir işletme olarak, kayda değer bir fark yaratma fırsatımız ve sorumluluğumuz var. Bu nedenle, Guide to Green projesini Türkiye’de de hayata geçirmekten gurur duyuyoruz. Her zaman KOBİ’lerin ekonomilerin atan kalbi olduğunu dile getiriyoruz. Eğer birlikte çalışırsak, onların da daha sürdürülebilir bir geleceğin parçası olmalarına yardımcı olabileceğimize inanıyoruz” diyor.

Sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm konusunda sanayinin önemini anlatan TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı A. Saygın Baban yeşil dönüşümün kaçınılmaz olduğunu, sanayinin bakış açısının artık harekete geçmek yönünde olduğunu anlattı. İklim Kanunu ve Emisyon Ticaret Sistemi’nin geliştirilmesi gibi konularda özel sektörün talep ve beklentilerinin yansıtılmasının kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Baban sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin yeşil dönüşüm serüveninde sektörlerin önünü açacak, sektörlere rehberlik edecek uygulamalarını birlikte planlamalıyız. İşte TOBB olarak bütün çalışmalarımız sektörlere rehberlik etmek üzere planlanlanıyor. Artık karbon ayak izi, su ayak izi, geri dönüşüm kavramları sürdürülebilir bir üretim sürecinin kaçınılmaz parçası haline geldi."

Türkiye’deki sürdürülebilirlik alanında başarılı KOBİ’ler

Guide to Green projesi, Türkiye'de sürdürülebilirlik alanında farklı sektörlerde faaliyet gösteren başarılı KOBİ'lerin hikayelerine de yer vererek ekosistem hakkında bilgi alışverişine destek olmayı hedefliyor. Bu KOBİ’lerden biri AnatolianCraft.

Moda dünyasında kendi kültürünü temsil eden sürdürülebilir parçaların eksikliğini gören Bilge Can, etik kaynaklı yerel malzemelerden yapılmış el yapımı işlemeli ayakkabılar yapan ödüllü moda markası AnatolianCraft'ı 2016 yılında kurmaya karar verdi. Bilge Can, kızı Begüm'ün yardımıyla çevre dostu olan yavaş modayı teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda markasını yerel kadın zanaatkarları desteklemek için kullanıyor ve emeklerinin karşılığını adil bir şekilde aldıklarını garanti ediyor. Bu ikili, profesyonel Facebook ve Instagram hesaplarını kullanarak tüm Avrupa, ABD ve Orta Doğu'daki müşterileri ile dünyanın dört bir yanına yayılan bir marka bilinirliği yarattı.

“Meta teknolojileri, üretim faaliyetlerimizi, pazarlama ve satış çalışmalarımızı kolaylaştırmada çok önemli bir faktör oldu ve olmaya da devam ediyor,” diyor Begüm. Ekip, işletmelerinin tüm sosyal kanallarında yarattıkları imajı koruyabilmek adına içeriklerini yayınlamak için Meta Business Manager'ı kullanıyor. Gönderiler, Facebook Hikayeleri ve Instagram Hikayeleri aracılığıyla yeni ürünlerini sergiliyorlar, ünlülerle işbirliklerini teşvik ediyorlar ve üretim süreçleri hakkında bilgi veriyorlar. Sonuç olarak, satışlarının %90'ını Meta teknolojileri ve web siteleri sayesinde gerçekleştiriyorlar.

(Bu bir ilandır)