10 Aralık 2022, Cumartesi
Haber Giriş: 24.11.2022 21:11 | Son Güncelleme: 25.11.2022 10:18

Borusan’dan Cumhuriyet’in 99. Yıldönümünde Sürdürülebilir Fayda Programı

Borusan, sosyal etki ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile ilgili potansiyeli yüksek projeleri destekleyeceği Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nı Cumhuriyet’in 99. yıldönümünde hayata geçirdi. İklim krizi ve eşitsizlik odaklı projelerin beklendiği programa son başvuru tarihi 29 Kasım

Toplumsal faydayı faaliyetlerinin merkezinde konumlandıran Borusan, sosyal etki ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel, toplumsal meselelerde hedef grupları etkileme ve harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri destekleyen programını Cumhuriyet’in 99. yılında hayata geçirdi.

Dünyada 5 kıtada 60'ın üzerinde ülkeye yayılan küresel bir sosyal girişimcilik platformunun İstanbul ayağı olan Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı, farklı sektörlerden projelere başvurularına açık olması ve sunduğu imkanların kapsayıcılığı ile Türkiye sosyal girişimcilik ekosisteminde yaygın olarak uygulanan girişimci destek programlarından farklı bir yaklaşım izliyor.

Sağlanacak desteklerin çarpan etkisi yaratabileceği bir model vasıtasıyla, sürdürülebilirlik, sosyal inovasyon ve sosyal etki / toplumsal fayda alanlarına farklı bir soluk getiren program, mevcut desteklere erişimde zorlanan ekipleri vitrine çıkarırken harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri de desteklemeyi amaçlıyor.

200.000 TL’ye kadar hibe desteği 

https://surdurulebilirfayda.com/ web sitesi üzerinden yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 4 projenin desteklenmesi planlanıyor. Proje başvuruları 29 Kasım’da sonlanırken Aralık’ta sonuçlar açıklanacak ve Ocak – Mayıs ayları arasında kazanan projeler desteklenecek. Kazanan projelere kapasite ve proje geliştirme desteği, ihtiyaç analizi & etki modeli oluşturma desteği, eğitim ve atölye desteği, mentor ve uzman desteği, görünürlük desteği sağlanırken 200.000 TL’ye kadar hibe desteği sunulacak.

İklim krizi ve eşitsizlik odaklı projeler bekleniyor

Programın odak alanları Borusan’ın sürdürülebilirlik odak alanları olan İ3 yani iklim, insan ve inovasyondan ilham alınarak oluşturuldu. Cumhuriyet’in 100. yılında ilk meyvelerini verecek olan programın iklim krizi ve eşitsizlikler olmak üzere iki odak alanı bulunuyor. İklim krizi ile mücadelede yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması, emisyon azaltımı, döngüsel ekonomi modellerinin geliştirilmesi ve/veya yaygınlaştırılması, ileri dönüşüm, atıkların değerlendirilmesi ve/veya geri kazanımı, su kaynaklarının sürdürülebilirliği, biyoçeşitliliğin azalması ile mücadele, karbonsuz kentsel mobilite çalışmalarının yaygınlaştırılması başlıklarına odaklanan projeler desteklenecek.

Eşitsizliklerin azaltılmasında ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, ayrımcılığın ve kutuplaşmaların önlenmesi, engellilik alanında eşitsizliklerin azaltılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdamda eşitliğin sağlanması konulu projeler bekleniyor.

Değerlendirme kriterleri

Programa yapılan başvurular uygulanabilirlik, yaratıcılık, etki alanı & değişim potansiyeli, somut çıktı sunma potansiyeli ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirilecek. Öngörülen hedeflerin finansal, teknolojik ve sosyal açıdan uygulanabilir olup olmadığı, proje fikrini geliştirmek için yaratıcı ve özgün yöntemler kullanması veya literatüre/ekosisteme yeni bir katkı sunması, projenin ulaşabileceği kitlede yaratabileceği potansiyel değişimin ve etki seviyesinin boyutu, somut bir ürün/eser/çalışma ortaya koyma olasılığı ve projenin etkisinin ne oranda devamlılığı ve kalıcılığına dikkat edilecek.

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın jürisinde ise Yuvam Dünya Kurucusu Kıvılcım Kocabıyık, Dünya Gazetesi yazarı Didem Eryar Ünlü, AKQA İstanbul Grup CEO'su Alemşah Öztürk, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken yazar, yönetmen Ebru Nihan Celkan, Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, FutureBright ve Davranış Enstitüsü Kurucusu Akan Abdula  ve Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş yer alıyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız