09 Aralık 2023, Cumartesi
31.12.2021 04:40

Müzeler başkenti Viyana

Dünyanın çok az kenti sadece müzeleri için bile ziyaret etmeye değer güzellikte. Viyana, 152 müzeye ev sahipliği yapmanın yanı sıra güzel sokakları ve geleneksel lezzetleriyle de sizi bekliyor

Olur da yolunuz Viyana’ya düşerse, hayat normale dönmüşse, hele bir de tarihe, sanata, müze gezmeye, klasik müziğe, geçmişle gelecek arasında bağ kurmaya, hayallere dalmaya, ufkunuzu açmaya meraklıysanız Viyana tam size göre. Çünkü şehir benim gözümde Avrupa’nın kültür ve sanat ve müze mabedi. Şehirde irili ufaklı, tamı tamına 152 müze var. Hepsini gezebilmek için defalarca Viyana’yı ziyaret etmek ya da şehre taşınmak gerek. Fakat en dikkat çekicilerinden başlamaya ne dersiniz?

Kunsthalle Wien
Kunsthalle Wien

Müze seçkisi

Albertina Müzesi: Eski Albertina Sarayı, şimdinin en popüler müzesi. Perşembe ve cuma günleri akşam 21.00’e kadar, diğer günler 18.00’e dek açık.  Viyana’nın sanatsal ruhuna başlangıç yapmak için akşam saatlerinde, biraz tenhalaşınca gezmek daha iyi bir alternatif olabilir. Monet’den Picasso’ya çok zengin bir seçkisi var.  Kunsthistorisches Müzesi: Viyana’nın olağanüstü güzellikteki binalarından biri. Aynı güzellik müzenin içinde de devam ediyor. Caravaggio, Tiziano, Raphael, Velazquez, Jan van Eyck gibi onlarca önemli sanatçının birçok eserini görebilmeniz mümkün.  Mumok: Modern Sanat Müzesi olarak geçen Mumok, resim ve heykelin yanı sıra fotoğraf, video ve film çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Her katında, Andy Warhol, Yoko Ono, Gerhard Ritcher gibi dehaların eserleri ile karşılaşacaksınız, şaşırmayın. Kunsthalle Wien: Kunsthalle Wien, Viyana’nın modern sanat ihtiyacını fazlasıyla gideren bir başka mekan. Museumsquartier ve Karlsplatz olarak iki farklı lokasyonda yer alıyor ve ikisinde de farklı farklı sergilere denk gelebilmeniz mümkün. Sergiler dönemsel olarak değişiyor. Gitmeden web sitesini incelerseniz ücretsiz nefis sergilere denk gelebilmeniz mümkün. Leopold Müzesi: Avusturya sanatını çok daha yakından tanımanızı sağlayacak müzede Gustav Klimt, Oscar Kokoschka, Egon Schiele gibi modern Avusturyalı sanatçıların eserlerini görmek insana yeni bir bakış açısı sağlıyor.  Freud Müzesi: Sigmund Freud’un evine beş çayına gitmeye var mısınız? O zaman eşyaları, kitapları, kanepesi, çalışma masası, mektupları, ilk baskı kitapları, hatta bahçesi sizi bekliyor. Sanat Tarihi Müzesi: Bugüne kadar gördüğünüz tüm sanat tarihi müzelerini unutun, çünkü burası büyüleyici. Avusturya, Mısır, Yakın Doğu, Yunan ve Roman antik koleksiyonlarını bir arada görebileceğiniz bu müzenin atmosferi de inanılmaz etkileyici. 21 Ocak’a dek özel bir Rubens seçkisi var. 

İspanyol Binicilik Okulu, spora ilginiz yoksa da görülmeye değer.
İspanyol Binicilik Okulu, spora ilginiz yoksa da görülmeye değer.

Ayrıcalıklı sanat adresleri

Milli Kütüphane: Dünyanın en güzel tarihi kütüphanelerinden biri. Yaklaşık 200 bin kitap bulunuyor. Kütüphane halen aktif, State Hall kısmı ziyaretçilere açık. Giriş 7 euro, Pazartesi günleri kapalı. Schönbrunn Yazlık Sarayı ve Bahçesi: Şehrin 15 dakika batısında. Avusturya’nın en fazla ziyaret edilen sarayı. 1683 yılında, Osmanlı’nın Viyana Kuşatması sona erdikten sonra İmparator Leopold tarafından bir zafer kutlaması olarak yaptırılıyor. Tam 1441 odası, olağanüstü bir kraliyet koleksiyonu ve seyretmeye doyamayacağınız bir bahçesi var. Bahçeye giriş ücretsiz.  İspanyol Binicilik Okulu: Dünyanın en eski ve tek kraliyet binicilik okulu. Tam 452 yıllık. Barok stilindeki bina VI. Karl tarafından ünlü mimar Von Erlach’a 1729-1735 yılları arasında yaptırılmış. Binicilik gösterilerini aynı anda 967 kişi seyredebiliyor. Habsburg Kışlık Sarayı: Şehrin en muazzam meydanı Michaelerplatz’da, İspanyol Binicilik Okulu’nun karşı komşusu. Tabii bu gösterişli saray için komşu sıfatı biraz hafif kalıyor. Başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir çok önemli kral ve kraliçesine ev sahipliği yapan Hofburg İmparatorluk Sarayı, daha çok kışlık sarayı olarak kullanılmış. Viyana sarayları içerisinde en görkemli ve en büyük olanı. Yüz yılı aşkın sürede inşa edilen kompleks, neo-gotik, barok ve art nouveau arasında değişen tarzları barındırıyor. Her gün 09.00-17.30 saatleri arası ziyarete açık. İçindeki Prenses Sissi Müzesin’i de mutlaka gezin. Giriş, gezeceğiniz bölümlere bağlı olarak, 14 euro’dan başlıyor. 

Mumok
Mumok

Viyana kahve evleri, pastaneleri

Kahveler: Viyanalıların en önemli buluşma noktası ¨kaffeehaus¨larda (kahvecilere verilen genel isim) kimsenin acelesi yok. Servisin de. Çünkü işini beyaz eldivenler, smokin ve zarafetle yapmak buradaki temel prensip. Tüm tarihi Viyana kahvelerinde lezzetli kahvaltılar ve öğlen menüleri de sunuluyor. Sıkı bir Viyana kahvaltısı için sipariş etmeniz gerekenler; ¨Wiener Melange¨ (çikolatalı cappuccino), ‘croissant’ı andıran kipferl, yuvarlak semmel ekmeğiyle reçel ve klasik Viyana kahvesi. Café Kleines, Café Central, Cefe Drechsler bu kahvelerin en ünlüleri. Pastaneler: Demel Pastanesi, Graben Caddesi’nde yer alan, kraliyet pastacısı olarak bilinen, Avusturya’ya Apfelstrudel tatlısını (elmalı, cevizli milföy pastası) armağan eden tarihi pastane. Kuruluşu 1876 yılına dek uzanıyor. Giriş katındaki açık mutfakta, hepsi uluslararası pasta şefleri olarak yetişen genç yeteneklerin ve şeflerinin yaptığı birbirinden güzel eklerler, tartoletler ve el yapımı çikolatalar çok baştan çıkarıcı. Tarihi pastane, 2002’de Türk girişimci Do&Co tarafından satın alınmış. Büyük bir titizlikle, aslına uygun olarak yüz yıllık geleneklerle hizmet vermeye devam ediyor.  Cefe Diglas, Cafe Hawelka ve Cafe Gerstner daha çok şehrin lokallerinin gittiği diğer tarihi Viyana pastaneleri.

Viyana’nın hipster mahallesi: Leopold

Tasarım butikleri, galeriler, yeni nesil kahvecilerle ünlü hipster mahallesi Leopold’da yeni jenerasyonun uğrak noktası üçüncü nesil kahveci Balthazar, öğle yemekleri ile de ünlü. Ardından fotoğrafçıların ve müzikseverlerin en sevdiği mağaza Supersence’e uğramayı ihmal etmeyin. 

Kunsthalle Wien, içeriden görünüm.
Kunsthalle Wien, içeriden görünüm.

Müzelere ekonomik giriş için kart alın

Şehrin iki kartı var. Vienna Pass ya da Vienna Card. Vienna Pass’in 2, 3 ve 6 günlük, Vienna Card’ın ise 2 ve 3 günlük versiyonları var. Vienna Pass çok daha yüksek fiyatlı çünkü ulaşım ve müzelere sıra beklemeden girme olanağı sağlamasının yanı sıra birçok müzeye ücretsiz girmenizi sağlıyor. Vienna Card ise yalnızca ulaşım ve müzelere girişte çeşitli indirimleri kapsıyor. Kartları internet üzerinden almak çok daha hesaplı. www.viennapass.de

Yapmadan dönmeyin

1- Wiener Riesenrad Parkı’na gidin, hem muhteşem bir parkın, hem de yeni yıl için kurulan dev dönme dolabın keyfini çıkarın. 2- Stephen Katedrali’nin tam karşısında yer alan Do&Co Hotel’in en üstteki gizli terasında muhteşem Viyana manzarasının keyfine bir sıcak çikolata eşliğinde varın. 3- Numarası 1 olan tarihi tramvaya atlayıp eski şehri gezin. 4- Viyana’nın en eski ve en şık restoranı Rote’de en az 1 ay önceden yer ayırtıp mum ışığında, gümüş takımlar ve güllerle romantik bir akşam yemeği yiyin. 5- Kentin en havalı barı Das Loft’un olağan üstü manzarasını, nefis kokteyller eşliğinde deneyin. 6- Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’in Gaudi’nin izlerini takip ederek, 1980’lerden kalma bir yapının üzerinde uyguladığı farklılaştırma çalışmalarıyla uzaylıların ya da Hobbit’lerin yaşadığı bir apartman izlenimi veren kompleks Hundertwasser Haus ve çok yakınında yer alan Kunst Haus Wien Müzesi, şehrin en eğlenceli fotoğraf veren adresleri. 7- Viyana usulü şinitzelin yaratıcı Figmüller, 1905 yılında açılmış. Dana ya da tavuk şinitzel, incecik bir unla, sadece 1 kez kullanılan özel bir yağda kızartılarak altın sarısı bir renk kazanıyor ve ballı hardallı patates salatası ile servis ediliyor. 

Leopold Müzesi
Leopold Müzesi