6,8 milyar dolarlık ticaret durdu: İsrail Dışişleri Bakanı'nın Türkiye tepkisi

Türkiye, İsrail ile ticareti tamamen durduğunu açıkladı. 2023 yılında iki ülke arasında 6,8 milyar dolar olan ticaretin durdurulmasına İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, tepki gösterdi

Türkiye, Filistin topraklarında kötüleşen insani trajediyi gerekçe göstererek İsrail ile tüm ticaretini durdurdu ve bu durum İsrail Dışişleri Bakanı'nın sert eleştirilerine neden oldu. Türkiye Ticaret Bakanlığı perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada "İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail hükümeti Gazze'ye kesintisiz ve yeterli insani yardım akışına izin verene kadar Türkiye bu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, kısıtlamaların ilk kez duyurulmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "diktatör" gibi davranmakla suçladı. Bu tartışmanın, eskiden yakın müttefik olan iki ülke arasında Gazze'deki krizin başlamasından bu yana kötüleşen gerilimi daha da derinleştirmesi bekleniyor. Hamas savaşçıları 7 Ekim'de tahminen bin 136 İsrail vatandaşını öldürdü ve yaklaşık 250 kişiyi rehin aldı. Hamas tarafından yönetilen sağlık bakanlığına göre İsrail o tarihten bu yana Gazze'ye asker gönderdi ve bölgeyi bombalayarak 34 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Türkiye Ticaret Bakanlığı ilk olarak Nisan ayı başında İsrail'e ihracata kısıtlamalar getirerek demir çelik ürünleri ve inşaat ekipmanları ihracatını durdurduğunu açıkladı.  

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, iki ülke arasındaki ticaret 2023 yılında 6,8 milyar dolar değerindeydi ve bunun yüzde 76'sını Türkiye'nin ihracatı oluşturuyordu. İsrail Merkezi İstatistik Bürosu'na göre, İsrail'in Türkiye'den ithalatı 2023 yılında 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşerek İsrail'in en büyük altıncı ithalat kaynağı oldu. Türkiye'den ithal edilen başlıca ürünler çelik, makine, mineraller ve yakıtların yanı sıra taze ürünler ve gıda ürünleriydi.

"Kaybettiğimiz ürünleri yerine koyacağız"

"İsrail ithalat ve ihracat limanlarını bloke ederek anlaşmaları ihlal ettiğini" söyleyen Katz, "Türk halkının ve iş insanlarının çıkarlarını hiçe sayan ve uluslararası ticaret anlaşmalarını görmezden gelen bir diktatör işte böyle davranır" ifadelerini kullandı. Katz, İsrail'in kaybettiği ürünleri yerel üretim ve diğer ülkelerden ithalat yoluyla yerine koymaya çalışacağını da sözlerine ekledi. Katz geçen ay Erdoğan'ı Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye ile İstanbul'da yaptığı son görüşmeyi kamuoyuna duyurma kararı nedeniyle eleştirdi.

Çok kuvvetli yağış geliyor İsrailli bakandan Türkiye tepkisi Murat Ülker Patiswiss krizini değerlendirdi Deprem zamanını unutun, bu çok tehlikeli TÜİK verileri: Enflasyon yüzde 70'e dayandı En çok satan otomobil markaları ve modelleri