Nvidia 430 milyar dolar ile tarihte bir şirket için en büyük üç günlük değer kaybını yaşadı

Microsoft ve Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanını elde eden çip üreticisi Nvidia Corp hisseleri üç gün üst üste düştü. Son olarak yüzde 6,7 değer kaybı yaşayan Nvidia’da üç günlük kayıp 430 milyar doları buldu

Bu yılın en çok kazandıran hisseleri arasında yer alan Nvidia Corp. geçen hafta teknoloji devleri Apple ve Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olmuştu. Nividia bu yıl yatırımcısına yüzde 140 kazandırırken, yapay zekâ sektörünün diğer önemli aktörü Super Micro Computer Inc.’nin ardından en iyi performans sergileyen ikinci hisse oldu. Ancak Nvidia dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdikten sonra üç gün üst üste kayıplar yaşadı.

Geçen cuma günü yüzde 3’ün üzerinde değer kaybeden yapay zeka odaklı çip üreticisi dün de yüzde 7’ye yakın (yüzde 6,7) düştü. Bloomberg’ün haberine göre; son üç günde yaşanan düşüş Nvidia’nın piyasa değerinden 430 milyar dolar sildi. Bu düşüşle Nvidia tarihte bir şirket için en büyük üç günlük değer kaybını yaşamış oldu.

Unvanını kaybetti

Total kayıpla Nvidia’nın değeri 3 trilyon değerinin altına indi ve şirket dünyanın en büyük hisse senedi unvanını kaybetmiş oldu.

"Endişe verici"

Kingsview Partners Baş Teknik Analisti Buff Dormeier hissedeki satışın bölünme ve en değerli şirket haline gelme gibi olumlu haberlerin ardından yaşanmasının endişe verici olduğu değerlendirmesinde bulundu. Dormeier’a göre hisse için kısa vadeli destek seviyesi 115 dolar, bir sonraki önemli seviye ise 100 dolar.

Hasar sabah ortaya çıktı Diyarbakır Kulp'taki arkeolojik kazıda bulunan gömülü çocuk sayısı 60'a yükseldi Topkapı Sarayı'nda gece turları Çok kuvvetli yağış geliyor Türkiye'de acı ayrılığa rağmen gurur hakim Deprem zamanını unutun, bu çok tehlikeli