Yıldız Holding CEO'su Murat Ülker Patiswiss krizini değerlendirdi

Çikolata üreticisi Patiswiss CEO’su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun ‘küflü ürün’ eleştirisini verdiği yanıt istifasıyla sonuçlandı. Sosyal medyada gündem olan konuyla ilgili en dikkat çeken analiz Prof. Dr. Çisil Sohodol'dan ve ona yorum yapan Murat Ülker'den geldi

Çikolata üreticisi Patiswiss CEO’su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun ‘küflü ürün’ eleştirisi nedeniyle bir tüketiciye verdiği yanıt sosyal medyada gündem yarattı. Tepkiler üzerine Tunaoğlu istifasını açıkladı. Gün içinde konuyla ilgili birçok analiz ve yorum yapıldı ancak en çok öne çıkan Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Çisil Sohodol'un Linkedin hesabından yaptığı analiz ve Yıldız Holding CEO’su Murat Ülker'in buna paylaşıma yorumu oldu. Prof. Dr. Sohodol paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

  • Patiswiss Çikolata'larının CEO'sunun ürün ile ilgili şikayette bulunan bir müşteriye verdiği "atarlı" cevabı eminim herkes biliyor. Aslında olay kriz bile değildi. Gıda kategorisinde karşımıza çıkabilecek muhtemelen operasyonel süreçlerden kaynaklı bir sorundu. Yapılması gereken tüketiciyle "onunla ilgilenildiğini", üründe meydana gelen soruna sahip çıkıldığını gösteren bir iletişim kurmaktı. Hadi onu yapamıyorsun diyelim; o zaman stratejik sessizlik bile daha iyi sonuç verebilirdi.
  • Ama ne oldu! Markanın bir çalışanı değil en tepe yöneticisi, şikayette bulunan tüketici ile atarlı, ünlemli ve posta koyan mesajlaşmayı tercih etti. Ve sevgili Murat Göllü ile "krizi CEO çıkarırsa kim yönetecek" diye eğitimlerde tartışmaya açtığımız başlık gerçek oldu.
  • Bir şirketin CEO'su böylesi bir mesajı tüketiciye yazamaz, yazmamalı, yazmaması gerektiğini bilmeli. Bir DM'in herkesle paylaşılması bir saniyede alınacak ekran görüntüsüne bakar. İç yazışmalarda bile bir sızıntı durumunun nasıl krizlere neden olduğuna dair onlarca örnek varken bu hata kabul edilemez.
  • Tüketici şikayetini Linkedin'de paylaşır. Bu, markanın kontrol edebileceği bir şey değildir. Markanın kontrol edebileceği, bu şikayetlere nasıl cevap verdiğidir, üslubudur, olayı nasıl ele alacağıdır.
  • Sorun, üretim bandı kaynaklı da olabilir marketin saklama koşullarına tam uymaması kaynaklı da.. Sizin genel sisteminizde patern haline gelen bir sorun yoksa tüketici şikayeti marka için aslında bir gelişim alanı fırsatı sunar.. Patolojik sorun haline gelmeden sorunu görmeniz, çözüm yollarını üretmeniz ve doğru iletişimle gönül alıp o tüketiciyi sadık haline getirmeniz için her şey nasıl tepki vereceğiniz ile ilgilidir.

Murat Ülker’den dikkat çeken yorum

Ülker’i bünyesinde barındıran Yıldız Holding CEO’su Murat Ülker de konuya ilişkin görüşünü paylaştı. LinkedIn hesabından Dünya yazarı Sohodol’un paylaşımını alıntılayan Ülker, “Her zaman her mevkide öğreneceğimiz şeyler var” ifadesini kullandı.

Çok kuvvetli yağış geliyor İsrailli bakandan Türkiye tepkisi Murat Ülker Patiswiss krizini değerlendirdi Deprem zamanını unutun, bu çok tehlikeli TÜİK verileri: Enflasyon yüzde 70'e dayandı Artık yabancılar bile isyan ediyor