NYT Apple'a açılan yeni davayı yazdı: Yeni AB yasasıyla suçlanan ilk şirket oldu

Avrupa Birliği, 2022 yılında kabul edilen dijital piyasalar yasasını kullanarak Apple'a soruşturma açtı. Teknoloji devi bu yasayla suçlanan ilk şirket oldu. New York Times iPhone üreticisine yönelik yeni suçlamaları yazdı

Adam Satariano ve Tripp Mickle

Brüksel'deki yetkililer pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Apple'ın teknoloji sektöründe rekabeti teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir Avrupa Birliği yasasını ihlal ederek App Store için uygulama geliştirenlere haksız kısıtlamalar getirdiğini söyledi. Apple, 2022 yılında kabul edilen ve Avrupalı yetkililerin en büyük teknoloji devlerinin çalışma modellerini değiştirmeye zorlamak için geniş yetki veren bir yasa olan dijital piyasalar yasasını ihlal etmekle suçlanan ilk şirket oldu.

AB kuralları, şirketlerin düzenleyici kaygılar ve belirli ürün ve hizmetlerin piyasaya sürülmesini geciktirmesi nedeniyle küresel teknoloji pazarını parçalamakla tehdit ediyor. Geçen hafta Apple, AB'deki iPhone kullanıcıları için yeni yapay zeka özellikleri içeren bir yazılım güncellemesini yasal belirsizlik nedeniyle yayınlamayacağını söyledi. Meta da Twitter benzeri hizmeti Threads'i benzer nedenlerle ABD'de kullanıma sunulmasından beş ay sonrasına kadar burada yayınlamadı.

Gelirinin yüzde 10'u kadar ceza alabilir

Pazartesi günü yapılan suçlamalar, ürünlerinin müşterilerin menfaatine en uygun şekilde tasarlandığını söyleyen Apple ile şirketin büyüklüğünü ve önemli kaynaklarını haksız bir şekilde rekabeti engellemek için kullandığını söyleyen AB düzenleyicileri arasındaki mücadeleyi daha da kızıştırdı. Mart ayında bir soruşturma başlatan AB düzenleyicileri, Apple'ın oyun, müzik hizmetleri ve diğer uygulamaları yapan şirketlere yasadışı kısıtlamalar getirdiğini öne sürdü. DMA olarak da bilinen yasaya göre Apple, şirketlerin App Store dışındaki satışlar ve diğer teklifler ve içerikler hakkında müşterilerle nasıl iletişim kuracağını sınırlayamaz. Düzenleyiciler, şirketin küresel gelirinin yüzde 10'una kadar bir ceza ile karşı karşıya olduğunu ve bu cezanın tekrarlanan ihlaller için yüzde 20'ye kadar çıkabileceğini söyledi. Apple geçen yıl 383 milyar dolar gelir elde etti.

Avrupa Komisyonu'nun rekabet politikasından sorumlu başkan yardımcısı Margrethe Vestager, "Bugün DMA'nın etkin bir şekilde uygulanması için çok önemli bir gün" dedi. Vestager, Apple'ın App Store politikalarının programcıları şirkete daha bağımlı hale getirdiğini ve tüketicilerin daha iyi tekliflerden haberdar olmasını engellediğini söyledi. AB yetkilileri, suçlamaların ön hazırlık niteliğinde olduğunu ve Apple'a yanıt vermesi için bir şans tanıdıklarını belirtti.

Apple uygulamalarını savunarak, kurallarının ve ücretlerinin tüketicilere ulaşmak için bu kadar büyük bir platform sağlamanın adil bir ticaret olduğunu vurguladı. Şirket, geliştiricilerin tüketicileri App Store dışında alışveriş yapmaları için web sitelerine yönlendirebileceğini de belirtti.

 ©️ 2024 The New York Times Company 

Hasar sabah ortaya çıktı Diyarbakır Kulp'taki arkeolojik kazıda bulunan gömülü çocuk sayısı 60'a yükseldi Topkapı Sarayı'nda gece turları Türkiye'de acı ayrılığa rağmen gurur hakim Dünya mavi ekran verdi: Türkiye de dahil birçok yerde sistem çöktü Yerleşim yerlerine sıçraması engellendi