Akıllı işaret konulacak: Haber bültenlerine yaş sınırı geliyor

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerine yaş sınırı getirileceğini duyurdu. Şahin, "Haberlere 'bip' koyacağız, yani işaret koyacağız. 'Bunu 13,18 yaşından küçükler izlemesin' diyeceğiz veya 'İşte burada şiddet var' diyeceğiz" ifadelerini kullandı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), haber bültenlerine yaş sınırı getirmeye hazırlanıyor. Sakarya Üniversitesi'nde öğrencilerin sorularını yanıtlayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Biz normalde haber bültenlerine çok karışmıyoruz. Herkes kurallara uyduğu sürece o kendi alanıyla ilgili haber bültenini versin istiyoruz. Ama burada da çığırından çıktı iş. Şimdi Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda bir ilke kararı aldık. '+18, +13' koyacağız saatine göre. O saat dilimleri içerisinde onu aşan şeyler olursa yeni ceza sistemi getirdik" dedi. 

Konuyla ilgili yönetmeliğin yayımlanması için Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini belirten Şahin, "Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra bu uygulamayı yapacağız. Maalesef bu bizim için çok heyecan verici bir şey değil, övünecek de bir şey değil ama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak haberlere 'bip' koyacağız, yani işaret koyacağız. 'Bunu 13,18 yaşından küçükler izlemesin.' diyeceğiz veya 'İşte burada şiddet var.' diyeceğiz. Bu haberlerde yoktu. Bunu ilk defa yapmak zorunda kaldık. Çocuklarımız da izliyor. Bununla ilgili önlemimizi aldık. Yönetmelik çıkarsa ki yakın zamanda çıkacak, o zaman bu sisteme başlayacağız."

"Ya kendilerine gelecekler ya da gereğini yapacağız"

Gündüz kuşağı programları ile dizilere çok ceza verdiklerini ancak yapımcıların devam ettiğini anlatan RTÜK Başkanı şunları söyledi:  "Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar. Ne olacak peki? O program YouTube'a giderse internette daha başka mecralara giderse ne yapacaksınız? Burası elimizin altında. Ver para cezasını, kapat programı. İnce bir çizgideyiz. Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak. İzlemesin, izletmeyelim, bilinçlendirelim. Belki mecrayı değiştirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? Gençlere hitap eden birçok yapımcı var. Ama şunu söyleyeyim RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz."

Çok kuvvetli yağış geliyor İsrailli bakandan Türkiye tepkisi Murat Ülker Patiswiss krizini değerlendirdi Deprem zamanını unutun, bu çok tehlikeli TÜİK verileri: Enflasyon yüzde 70'e dayandı Artık yabancılar bile isyan ediyor