25 Haziran 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.08.2023 12:09 | Son Güncelleme: 02.08.2023 13:44

Bill C-18 genişletildi: Meta Kanada'daki platformlarında haber içerikleri kaldırılıyor

Sosyal medya devi Meta, Kanada'daki Çevrimiçi Haberler Yasası (Bill C-18) kapsamında haber içeriklerini platformlarından resmi olarak kaldırmaya başladı
Bill C-18 genişletildi: Meta Kanada'daki platformlarında haber içerikleri kaldırılıyor

Kanada'da haziranda yasalaşan Bill C-18 sayılı Çevrimiçi Haberler Yasası kapsamında düzenlemeler ülke çapında genişletiliyor. Meta, teknoloji şirketlerinin haber içeriğini paylaşmak için medya kuruluşlarına ücret ödemelerini zorunlu kılan yasa kapsamında platformlarındaki haber içeriklerini kaldırmaya başladı. Konuya ilişkin Meta'nın Kanada'daki Kamu Politikası Başkanı Rachel Curran, "Kanada'daki haber mevcudiyetini kalıcı olarak sona erdirme sürecini başlattık" açıklamasını yaptı.

Curran, medya endüstrisine sağladıkları katkının Kanada hükümetince fark edilmesini umduklarını belirterek, "Kanada hükümetinin, özgür ve açık internet ilkelerini destekleyen politikalar üretmeyi göz önüne alacağını arzu ediyoruz" dedi.

Yeni uygulamayla Kanadalılar artık Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarında haber içeriklerine erişim sağlayamayacak, yerli ve yabancı medya kuruluşları içerikleri de bu platformlardan engellenecek. Kanada'daki Bill C-18 yasası kapsamında Google ve Meta gibi teknoloji şirketleri, medya içerikleri paylaşmak veya yeniden kullanmak için ücret ödemek zorunda kalacak. Söz konusu değişikliklerin Meta platformlarında uygulama sürecinin birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

Kanadalılar Çevrimiçi Haberler Yasası'ndan endişeli

Angus Reid Enstitüsü'nce yapılan araştırmaya göre, Kanadalıların çoğunluğu, Çevrimiçi Haberler Yasası dolayısıyla haberlere erişimi kaybetme endişesi yaşıyor. Araştırmada, Kanadalıların yüzde 61'i, teknoloji şirketlerinin Kanada haber kuruluşlarına içerikleri için ücret ödemesi gerektiğini düşünürken, yüzde 63'ü de Facebook ve Google gibi tercih ettikleri platformlarda, Kanada haberlerine erişimlerini kaybetme endişesi taşıdıklarını ifade etmişti.

Bill C-18 nedir?

Bill C-18 ya da diğer adıyla Çevrimiçi Haber Yasası, Google ve Meta gibi dijital devlerin Kanadalı haber siteleriyle, çevrimiçi haber içeriklerini linkler ya da başka yollarla paylaşmaları karşılığında kendilerine tazminat ödenmesini sağlayacak anlaşmalar yapmalarını gerektirecek bir çerçeve ortaya koyuyor.

Hükümetin açıklayıcı notunda "Tasarı, haber içerikleri baskın dijital haber aracıları tarafından kullanıma sunulduğunda ve ekonomik kazanç sağladığında haber işletmelerinin adil tazminatı güvence altına almalarını desteklemeyi amaçlayan yeni bir pazarlık çerçevesi getiriyor" deniyor.

Kaynak: AA