21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Giriş: 05.02.2024 22:54 | Son Güncelleme: 05.02.2024 23:07

iPhone ve Apple Watch'un acil durumlarda faydalı olabilecek özellikleri

Apple'ın ekosisteminde bulunan iPhone ve Apple Watch'lar acil durumlar söz konusu olduğunda bazı işlevsel özelliklere sahip ve kullananların bu özellikleri yakından tanımasında sonsuz fayda var
iPhone ve Apple Watch'un acil durumlarda faydalı olabilecek özellikleri - Resim: 1

Acil SOS

Acil Yardım'ı kullanarak hızlı ve basit bir şekilde yardım çağırabilir ve acil durumda iletişime geçilecek kişileri bilgilendirebilirsiniz. Acil SOS sürgüsü görünene kadar yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birine basılı tutarak Acil Durum Çağrısı başlatabilirsiniz. Geri sayım tamamlandığında, iPhone'unuz hemen acil servisleri arayacaktır. Apple Watch ile Acil Durum Arama kaydırıcısı görünene kadar saatinizin Digital Crown'un altındaki düğmesine basılı tutabilirsiniz.

iPhone ve Apple Watch'un acil durumlarda faydalı olabilecek özellikleri - Resim: 2

Kilitli bir iPhone'dan acil arama yapın ve Tıbbi Kimliğe erişin

Kilitli bir iPhone’dan acil servisleri arayabilir ve Tıbbi Kimliği kontrol edebilirsiniz. Birinin yardıma ihtiyacı varsa ve bilinci yerinde değilse bu kişinin iPhone'undan Tıbbi Kimliğine bakabilirsiniz. Tıbbi Kimlik, bir kişi hakkında alerjiler, hastalıklar ve kiminle irtibat kurulacağı gibi acil durumda önemli olabilecek bilgiler sağlıyor. Tıbbi Kimlikler, acil arama sırasında ilk müdahale ekipleriyle otomatik olarak paylaşılabiliyor. Acil durumla iletişime geçmek için Acil Durum Çağrısı sürgüsünü Tıbbi Kimliği görüntülemek için ise Tıbbi Kimlik sürgüsünü sürükleyebilirsiniz.  

iPhone ve Apple Watch'un acil durumlarda faydalı olabilecek özellikleri - Resim: 3

Acil durum kişisi eklemek

 Sağlık uygulamasından kolayda Acil durum kişisi ekleyebilirsiniz.

iPhone ve Apple Watch'un acil durumlarda faydalı olabilecek özellikleri - Resim: 4

Trafik Kazası Algılama

iPhone’unuz ciddi bir trafik kazası tespit ettiğinde acil servis ve acil durum kişileriniz ile iletişim kurmanızı sağlıyor. Ekranı görememeniz durumunda iPhone, sizin için uyarıyı okuyor. Yalnızca iPhone varsa, ekranda bir Acil Durum Arama kaydırıcısı görüntülenirken iPhone’unuz acil servisleri arıyor. iPhone ve Apple Watch kullanıyorsanız, Acil Durum Arama kaydırıcısı yalnızca saatinizde görünür ve arama sesi saatinizden çalar. Yanıt veremezseniz, cihazınız 20 saniyelik bir geri sayımın ardından otomatik olarak acil servisleri arar. Acil durum kişileri eklediyseniz, cihazınız konumunuzu paylaşır ve araba kazası geçirdiğinizi bildirmek için mesaj gönderir. Tıbbi Kimliğinizi ayarladıysanız, acil müdahale ekiplerinin tıbbi bilgilerinize erişebilmesi için cihazınızda bir Tıbbi Kimlik kaydırıcısı görüntülenir.  Bilinciniz kapalıysa cihazınız 10 saniyelik yeni bir geri sayım başlatır. Geri sayımın sonunda, yanıtlamadıysanız cihazınız acil durum servisi ile iletişime geçer.