17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 13.04.2023 09:18 | Son Güncelleme: 13.04.2023 09:47

Ispace uzay aracının nisan sonu Ay'a varması bekleniyor

Japonya merkezli Ispace Inc. şirketi tarafından üretilen uzay aracının 26 Nisan'da Ay'a varabileceğini söyledi. Ispace CEO'su Hakamada Takeşi konu hakkındaki heyecanını, "Ticari Ay misyonlarının yeni çağının başlangıcı olabilecek tarihi bir güne tanıklık etmeyi bekliyoruz" diyerek paylaştı
Ispace uzay aracının nisan sonu Ay'a varması bekleniyor

Başkent Tokyo merkezli Ispace Inc. şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, Hakuto-R keşif programı kapsamında geliştirilen uzay aracının 26 Nisan'da Japonya yerel saatiyle 01.40 sularında Ay'a iniş yapması bekleniyor. Ispace kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Hakamada Takeşi, açıklamasında "Ticari Ay misyonlarının yeni çağının başlangıcı olabilecek tarihi bir güne tanıklık etmeyi bekliyoruz" dedi.

Keşif programı, ismini Japon kültüründe Ay üzerinde yaşadığına inanılan beyaz bir tavşan türünden alıyor

Japon Devlet Televizyonu NHK, başarılması halinde özel bir şirket üretimi uzay aracının ilk kez Ay yüzeyine ineceğini aktardı. 2,3 metre yüksekliğinde ve 2,6 metre enindeki uzay aracı, kargosunda, dönüştürülebilir küçük bir robot taşıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile oyuncak firması Tomy tarafından üretilen robot, yüzey araştırmaları yapacak.

Ne olmuştu?

Mürettebatsız uzay aracı, Aralık 2022'de ABD'nin Cape Canaveral üssünden SpaceX Falcon 9 roketiyle Ay'a gönderilmişti.

O dönem yapılan açıklamada uzay aracının, Nisan 2023 sonunda Ay'a ulaşmasının tahmin edildiği belirtilmişti.

Kaynak: AA