15 Nisan 2024, Pazartesi
Giriş: 01.08.2023 08:25 | Son Güncelleme: 01.08.2023 09:50

İstanbul'dan dolunay fotoğrafları: Gökyüzü ağustos ayında her zamankinden daha parlak

Dolunay, bu akşam her zamankinden daha büyük ve daha parlak görünecek. İşte dün gece İstanbul'da gözlenen Süper Ay'dan kareler (Fotoğraflar: AA)
İstanbul'dan dolunay fotoğrafları: Gökyüzü ağustos ayında her zamankinden daha parlak - Resim: 1

Bu yıl ağustos ayında iki süper Ay birden yaşanacak. Bunlardan ilki salı akşamı gözlemlenecek. Ay, Dünya'nın etrafında hafif eliptik bir yörüngede dönüyor. Bu nedenle Dünya'ya bazen biraz daha yakın, bazen biraz daha uzak olur. Ay, Dünya'ya en yakın konumdayken bir dolunay gerçekleştiğinde buna Süper Ay adı veriliyor. 

İstanbul'dan dolunay fotoğrafları: Gökyüzü ağustos ayında her zamankinden daha parlak - Resim: 2

Bu yılın ilk süper Ay'ı temmuz ayında görülmüştü. Dördüncüsü ve sonuncusuysa eylül ayında meydana gelecek. İçlerinde Dünya'ya en yakını, 30 Ağustos'taki süper Ay olacak. 

İstanbul'dan dolunay fotoğrafları: Gökyüzü ağustos ayında her zamankinden daha parlak - Resim: 3

NASA'dan emekli astrofizikçi Fred Espenak, "Sıcak yaz gecelerinde gün batımından birkaç dakika sonrası, gökyüzünün doğusunda dolunayın yükselişini izlemek için ideal zaman. Süper Ay bize yukarı bakıp gökyüzünü keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor" şeklinde konuşuyor. 

İstanbul'dan dolunay fotoğrafları: Gökyüzü ağustos ayında her zamankinden daha parlak - Resim: 4

Dolunay, 1 Ağustos akşamı Dünya'ya normalden daha yakın, yalnızca 357 bin 530 km uzaklıkta olacak. Böylece akşam saatlerinde bir "süper Ay" görülecek. Süper Ay, sıradan dolunaydan daha büyük ve daha parlak görünür. Aradaki fark çıplak gözle çok belirgin olmasa da süper ay yüzde 14 oranında daha büyük ve yüzde 30 oranında daha parlak oluyor.