17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.02.2023 22:07 | Son Güncelleme: 05.02.2023 22:15

İtalya'da çok sayıda kuruma geniş kapsamlı siber saldırı

İtalya'da pek çok devlet kurumuna yönelik geniş kapsamlı bir siber saldırı yapıldı. Saldırının ardından pek çok ulusal sistemin tehlike altında olduğu öğrenildi
İtalya'da çok sayıda kuruma geniş kapsamlı siber saldırı

İtalyan ANSA ajansının Ulusal Güvenlik Ajansına (ACN) dayandırdığı haberde, İtalyan kurumlarına yönelik mevcut kötü amaçlı bir fidye yazılımı üstünden geniş kapsamlı bir saldırı yürütüldüğü ve pek çok ulusal sistemin tehlike altında olduğu belirtildi.

ACN teknisyenlerinin, güvenlikleri ihlal edilmiş bazı ulusal sistemleri incelediği ve güvenlik açığı oluşmuş ama henüz tehlike altına girmemiş bazı kurumları da uyardığı ifade edildi. Haberde, söz konusu siber saldırıdan Fransa başta olmak üzere Finlandiya, ABD ve Kanada gibi ülkelerin de etkilendiği ve pek çok sunucuda güvenlik ihlali oluştuğu bildirildi.

Söz konusu yazılımın, genellikle kurumsal e-posta adreslerinden gelen görünüşte zararsız ve kullanıcıları bunu açmaya teşvik eden fatura ve senet ödeme görünümünde olduğu, dosyayı açanların bilgisayar ya da akıllı telefonlarına erişildiği ifade edildi. Çok sayıda kullanıcının hesaplarının bloke olduğu da basına yansıdı.

Kaynak: AA