17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 25.01.2023 14:26 | Son Güncelleme: 25.01.2023 14:39

James Webb yaşam için gerekli elementleri içeren moleküler bulut keşfetti

James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla yaşam için gerekli elementleri içeren Dünya'ya yaklaşık 500 ışık yılı mesafede bir moleküler bulut keşfedildi
James Webb yaşam için gerekli elementleri içeren moleküler bulut keşfetti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) açıklamasında, araştırmanın James Webb Teleskobu'nun bir programındaki Buzul Çağı Projesi kapsamında yapıldığı bildirildi. Uzmanların, James Webb Teleskobu'yla ​​​​​​​Dünya'dan yaklaşık 500 ışık yılı mesafedeki Chamaeleon I adlı bir moleküler bulutun eksi 263 derecede bulunan yoğun ve araştırması zor bir bölgesini incelediği aktarıldı. İncelenen moleküler bulutların bugüne kadar ölçülmüş en derin ve en soğuk buzlar olduğu bilgisi paylaşıldı.

Araştırmada, moleküler buluttaki buzlarda yaşanabilir bir ortam için gereken karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi birkaç temel element tespit edildiği, James Webb Teleskobu ile yapılan gözlemin oldukça kritik bir bulgu olabileceği kaydedildi.

"Yeni bir pencere açıyor"

Leiden Gözlemevi'nden uzman Melissa McClure, araştırma sonucuna ilişkin, "Bu gözlemler, yaşamın yapı taşlarını oluşturmak için gerekli basit ve karmaşık moleküllerin oluşumuna dair yeni bir pencere açıyor" ifadesini kullandı. Araştırma sonucu Nature Astronomy dergisinde yayımlandı.