17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Giriş: 10.02.2023 17:55 | Son Güncelleme: 10.02.2023 20:47

NASA yayınladı: Uydu görüntüleri hasarın boyutunu gözler önüne serdi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), "Asrın felaketi" olarak nitelenen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş ile ilçesi Türkoğlu ve Gaziantep Nurdağı'ndaki hasarı noktasal olarak gösteren uydu haritası yayınladı
Kaynak: AA
NASA yayınladı: Uydu görüntüleri hasarın boyutunu gözler önüne serdi - Resim: 1

NASA'nın yayınladığı yeni görüntüler, deprem bölgesindeki hasarın boyutu çarpıcı bir şekilde ortaya koydu.

NASA yayınladı: Uydu görüntüleri hasarın boyutunu gözler önüne serdi - Resim: 2

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş ile ilçesi Türkoğlu ve Gaziantep Nurdağı'ndaki hasar uydu görüntülerinden de gözler önüne serildi.

NASA yayınladı: Uydu görüntüleri hasarın boyutunu gözler önüne serdi - Resim: 3

Ön hasar haritası Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı’ndaki bölgeleri gösteriyor. Koyu kırmızı noktalarla işaret edilen kısımlar binalardaki ve altyapıdaki olası şiddetli hasarı ya da bölgenin doğal görüntüsündeki olası değişiklikleri gösterirken, turuncu ve sarı ile işaretlenen kısımlar daha az ve kısmen hasar gören yerleri yansıtıyor.

NASA yayınladı: Uydu görüntüleri hasarın boyutunu gözler önüne serdi - Resim: 4

NASA'nın paylaştığı hasar gören bölgelere ait görsel ve bilgi notunda, "Ön hasar haritası Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı’ndaki bölgeleri göstermektedir. Koyu kırmızı noktalarla işaret edilen kısımlar binalardaki ve altyapıdaki olası şiddetli hasarı ya da bölgenin doğal görüntüsündeki olası değişiklikleri gösterirken, turuncu ve sarı ile işaretlenen kısımlar daha az ve kısmen hasar gören yerleri göstermektedir. Her nokta yaklaşık olarak 30 metre çapındadır" ifadeleri kullanıldı.