24 Mayıs 2024, Cuma Gazete Oksijen
Haber Giriş: 15.05.2024 22:55 | Son Güncelleme: 15.05.2024 23:03

Nvidia'yı yapay zeka devine çevirdi, maaşına yüzde 60 zam yapıldı

Yapay zeka çalışmalarında geliştirdiği çiplerle sektörde önemli bir yeri dolduran Nvidia'nın CEO'su Jensen Huang, şirketi 2,28 trilyon dolarlık bir yapay zeka devine dönüştürme başarısı nedeniyle yüzde 60’lık ücret artışıyla ödüllendirildi. Huang, 34 milyon dolar kazandı
Nvidia'yı yapay zeka devine çevirdi, maaşına yüzde 60 zam yapıldı

Nvidia CEO'su Jensen Huang liderliğindeki Nvidia, yapay zeka sayesinde 2,28 trilyon dolarlık bir deve dönüştü. Apple (2,87 trilyon dolar) ve Microsoft'un (3,09 trilyon dolar) ardından dünyanın en büyük üçüncü şirketi haline gelen Nvidia, CEO’sunu da boş geçmedi. Huang, şirketin yapay zeka çiplerine yönelik güçlü talep sayesinde yüklü bir ödeme aldı.

Nvidia'nın kurucu ortaklarından biri olan Huang, şirketin yıllık vekâletname dosyalamasına göre Şubat'tan Ocak'a kadar süren mali yıl için 34,2 milyon dolarlık bir tazminat paketi almaya hak kazandı. Huang, bir önceki mali yılda 21,3 milyon dolar almıştı, dolayısıyla CEO’nun maaşında yüzde 60’lık bir artış sağlandı.

Huang'ın tazminatı 26,7 milyon dolarlık hisse senedi ödülü, 4 milyon dolarlık nakit ikramiye ve konut güvenliği, araba ve şoför dahil olmak üzere diğer harcamalar için 2,5 milyon dolardan oluşuyor.

Huang, 80 milyar dolarlık servetiyle Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde 18'inci sırada

 

Bu yılın başlarında, Nvidia'nın hızla yükselen hisse fiyatı nedeniyle, şirketin yüzde 3,79'una sahip olan Huang'ın serveti de 70 milyar dolara ulaşmış ve onu dünyanın en zengin 21. insanı haline getirmişti. Nvidia'nın hisse fiyatı o zamandan bu yana neredeyse yüzde 45 artmış durumda ve Huang, 80,5 milyar dolarla en zenginler listesinin 18. sırasına yükselmiş durumda.

Nvidia'nın çiplerine olan talep o kadar yüksek ki geçtiğimiz çeyrekte Huang, şirketin bu donanımları müşterilerine “adil” bir şekilde dağıttığını söylemek zorunda kaldı. Nvidia önümüzdeki haftaya kadar ilk çeyrek sonuçlarını açıklamayacak olsa da sonuçların oldukça güçlü olması bekleniyor.