19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 08.09.2023 17:05 | Son Güncelleme: 08.09.2023 17:15

Fed: Dijital para birimi çıkarma konusunda bir karar almaktan çok uzaktayız

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Fed'in kendi dijital para birimini çıkarmaya ilişkin herhangi bir karardan çok uzakta olduğunu söyledi. Fed, bu konuda ABD Kongresi'nin yetkilendirmesi halinde ilerleyecek
Fed: Dijital para birimi çıkarma konusunda bir karar almaktan çok uzaktayız

Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Philadelphia Fed'in Yedinci Yıllık Fintech Konferansı'nda yaptığı konuşmada, yeni nesil ödeme teknolojisini, bunun güvenli ve verimli bir ödeme sistemini desteklemek için nasıl kullanılabileceğini anlamak için çalıştıklarını aktardı.

Çalışmalar sürüyor

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ödeme sisteminin omurgasını destekleyebilecek yeni teknolojiler veya mevcut ödeme sistemindeki diğer amaçlar için geniş bir paydaş yelpazesiyle görüşmeye ve temel araştırmalar yürütmeye devam ettiklerini bildiren Barr, Fed'in CBDC araştırma programının şu anda sistem mimarisine odaklandığını kaydetti.

"İnceleme ve araştırma, sonraki adımlara göre çok farklı"

Barr, "İnceleme ve araştırma, ödeme sisteminin geliştirilmesi açısından sonraki adımlara karar vermekten çok farklı ve biz bundan çok uzağız. Fed, bir CBDC çıkarma konusunda herhangi bir karar vermedi ve yalnızca yürütme organının açık desteği ve Kongre'nin yetkilendirmesiyle CBDC çıkarma konusunda ilerleyecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA