08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 09.03.2023 01:58 | Son Güncelleme: 09.03.2023 09:53

ABD Temsilciler Meclisi'nde Covid-19'un kökeni tartışıldı

ABD milletvekilleri; ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde düzenlemiş oldukları oturumda, Covid-19'un kökenine dair inceleme ve iddiaları ele aldı
ABD Temsilciler Meclisi'nde Covid-19'un kökeni tartışıldı

ABD Temsilciler Meclisi'nde, Covid-19 salgını ile ilgili meclis alt komitesi tarafından Covid-19'un kökenine ilişkin oturum düzenlendi. Cumhuriyetçi milletvekillerinin Covid-19'un Çin'deki bir laboratuvardan sızmış olabileceğine dair görüşlerini dile getirdikleri oturumda, Atlantic Council Kıdemli Üyesi Jamie Metzl, ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü olarak görev yapan Dr. Robert R. Redfield, New York Times eski bilim editörü Nicholas Wade ve John Hopkin Üniversitesi'nden Dr. Paul G. Auwaerter milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Komite Başkanı Cumhuriyetçi Milletvekili Brad Wenstrup, Covid-19'un kökeninin bilmenin gelecekteki salgınları tahmin etmek ve önlemek için önemli olduğuna işaret ederek, komitenin bu konuyu kapsamlı bir şekilde araştıracağını söyledi.

Metzl, Covid-19 kaynaklı gelişmeleri kriz şeklinde niteleyerek, bu konuda ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarının güçlendirilmesi gerektiği görüşünü savundu. Çin hükümetinin Covid-19 salgınındaki uygulamalarını eleştiren Metzl, Çinli bilim insanlarının hükümetin onayını almadan virüsün kökenine ilişkin yorum yapmaktan engellendiğini öne sürdü.

Dr. Redfield, Covid-19'un bir laboratuvardan sızdığından şüphelendiği için virüsün nereden geldiğine dair tartışmalara dahil edilmediğini ve bilim kurullarından dışlandığını kaydetti.

Dr. Auwaerter de Covid-19'un kökenine ilişkin araştırmaların objektif olması gerektiğini vurgulayarak, konunun siyasallaştırılmasının doğru olmadığını kaydetti. Konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini kaydeden Auwaerter, bu konuda bilim insanları arasında henüz bir uzlaşı olmadığına işaret etti.

Diğer taraftan oturumda, Demokrat milletvekili Raul Ruiz, Covid-19'un Vuhan'daki bir laboratuvardan sızmış olabileceğini öne süren ve 2014'te "beyaz üstünlüğünü savunanlar tarafından" desteklenen bir kitap yazdığını belirttiği Wade'nin tanık olarak oturuma katılmasına karşı çıktı.

Wade'in itibarsız, bilimdışı ve zararlı olabilecek görüşleri olduğunu söyleyen Ruiz, ırkçı görüşleri olduğunu ima ettiği Wade'in bilimsel bir oturumda yeri olmayacağı görüşünü dile getirdi. Wade ise Ruiz'in iddialarına karşı çıkarak söz konusu kitabının ırkçı ifadeler içermediğini savundu ve Covid-19'un kökenine dair görüşlerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Kaynak: AA