18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.12.2022 17:24 | Son Güncelleme: 30.12.2022 17:28

İspanya, Çin'den gelen yolculardan Covid-19 testi veya aşı isteyecek

İspanya Sağlık Bakanı Carolina Darias, Çin'den gelen yolculardan ülkeye girişte Covid-19 testi veya tam aşı isteneceğini söyledi
İspanya, Çin'den gelen yolculardan Covid-19 testi veya aşı isteyecek

Çin'den gelen vatandaşlardan Covid-19 testi veya aşı zorunluluğu konusunda İtalya, ABD ve Japonya'ya İspanya da katıldı. İspanya Sağlık Bakanı Darias, yaptığı açıklamada, Çin'den gelen yolculardan ülkeye girişte Covid-19 testi veya tam aşı isteneceğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) ise Çin'den gelen yolcular için henüz kuralları katılaştırma konusunda karar vermedi. AB Sağlık Güvenliği Komitesi, dün üye devletler için uyumlu politika geliştirmek için görüşmeler yaptı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 26 Aralık'ta, Covid-19'un 8 Ocak 2023'ten itibaren A kategorisi salgın hastalık olarak ele alınmasına son verileceğini, Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu. Yeni uygulamayla yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin'in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında pozitif olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti.

Kaynak: AA