06 Ekim 2022, Perşembe
Haber Giriş: 19.07.2022 23:08 | Son Güncelleme: 20.07.2022 11:25

ABD bu protestoyu konuşuyor: Kürtaj kararına karşı yürüyen Kongre üyeleri gözaltında

Aralarında Ocasio-Cortez ve Ilhan Omar gibi isimlerin de bulunduğu ABD Kongre üyeleri, Yüksek Mahkeme önünde gerçekleştirdiği kürtaj kararı protestosu sırasında gözaltına alındı
Alexandria Ocasio-Cortez
Alexandria Ocasio-Cortez

ABD Yüksek Mahkemesi'nin önünde yapılan kürtaj yanlısı protestoda aralarında 17 Temsilciler Meclis üyesinin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.  Demokrat Parti kongre üyeleri, Yüksek Mahkeme'nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararını protesto etmek amacıyla "Geri dönmeyeceğiz" ve "Vücudumuz bizim seçimimiz" sloganları eşliğinde Capitol'den mahkemeye kadar yürüdüler. 

ABD Kongre Polisinin resmi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, "Kalabalık oluşturdukları, yolu kapattıkları ya da huzursuzluk verdikleri gerekçesiyle aralarında 17 Kongre üyesinin de bulunduğu 35 kişiyi gözaltına aldık" ifadesine yer verildi.

Protestocuların, trafik kanunlarına aykırı olarak 1. Cadde'yi trafiğe kapatmak istediğine işaret edilen açıklamada, standart 3 uyarının verilmesinin ardından gözaltılara başlandığı aktarıldı.

Gözaltına alınan Kongre üyeleri arasında, Temsilciler Meclisinin ilk Müslüman kadın üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib de yer aldı. Ayrıca popüler Kongre üyelerinden New York Temsilcisi Alexandria Ocasio Cortez ve Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Katherine Clark'ın da gözaltına alındığı bildirildi.

Ilhan Omar, gözaltına alındığı ana ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak "Kongre üyesi diğer arkadaşlarımla bugün Yüksek Mahkeme önünde sivil direniş gösterirken gözaltına alındım. Üreme haklarıma ilişkin saldırılar konusunda elimden geleni yapmayı sürdüreceğim" ifadelerini kullandı.

Yüksek Mahkemeden kürtaj kararı

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran'da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararı'nı iptal etmişti. Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

Söz konusu karar sağ cephede memnuniyetle karşılanırken, ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere sol kesim kararı kadın sağlığına saldırı olarak yorumlamıştı. Mahkemenin kararının ardından Yüksek Mahkeme önünde ve ABD'nin çeşitli kentlerinde zaman zaman protesto gösterileri düzenleniyor.