19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 24.01.2023 22:17 | Son Güncelleme: 24.01.2023 22:24

ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in evinde de gizli belgeler bulundu

ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Indiana'daki konutunda devlete ait gizli belgeler bulundu. Başkan Biden'ın evinde bulunanların ardından kendi evinde inceleme yaptıran Pence, işbirliği yapmaya açık olduğunu ifade etti
ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in evinde de gizli belgeler bulundu

ABD'de eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in avukatı Greg Jacob'un, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) yetkilisi Kate Dillon McClure'e yazdığı mektupta, 2017-2021 yıllarında eski Başkan Donald Trump döneminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Pence'in, Indiana'daki evinde yapılan aramada az sayıda gizli belgenin bulunduğunu aktardı.

Kendi evini arattı

Jacob, ABD Başkanı Joe Biden'ın evinde ve ofisinde gizli belgelerin çıkmasının ardından Pence'in de ihtiyaten 16 Ocak'ta evini incelemesi için bir avukat tuttuğu bilgisini paylaştı. Avukatın potansiyel olarak hassas ve gizli bilgiler içeren az sayıda belge bulduğunu aktaran Jacob, avukatın bu belgelerin içeriğine bakmayarak derhal Ulusal Arşivlerle iletişime geçildiğini belirtti. 

Gizli ibareli belgelerin başkan yardımcılığının son döneminde yanlışlıkla kutulara konarak Pence'in kişisel evine götürülmüş olabileceği bilgisini paylaşan Jacob, eski başkan yardımcısının evindeki bu belgelerin varlığından habersiz olduğunu kaydetti. Jacob, Pence'in gizli belgelerin korunmasına yüksek önem atfettiğini, bu kapsamda Ulusal Arşivler ile işbirliği yapmaya açık olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA