17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.06.2024 19:20 | Son Güncelleme: 21.06.2024 19:37

ABD'den Rus şirketi Kaspersky'nin 12 üst düzey yetkilisine yaptırım

ABD, yazılımlarının satışına yasak getirdiği Rus şirketi Kaspersky Lab'in 12 üst düzey yetkilisini yaptırım listesine aldı. Şirketin CEO'su Eugene Kaspersky, yaptırım listesine eklenen isimler arasında yer almadı
ABD'den Rus şirketi Kaspersky'nin 12 üst düzey yetkilisine yaptırım

ABD yönetimi, Rusya merkezli Kaspersky Lab'in üst düzey yönetim kadrosunda bulunan 12 yetkilisini yaptırım listesine ekledi. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, devam eden siber güvenlik risklerine yanıt olarak Kaspersky yöneticilerinin yaptırım listesine alındığı aktarıldı. Açıklamada, Kaspersky'nin yönetim kurulu ve üst düzey yönetim kadrosunda bulunan 12 kişiye yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın dün Kaspersky'nin, bağlı kuruluşlarının, yan kuruluşlarının ve ana şirketlerinin doğrudan veya dolaylı olarak ABD'de anti-virüs yazılımı ve siber güvenlik ürünleri ile hizmetleri sağlamasını yasaklayan nihai karar yayımladığı anımsatılan açıklamada, bu kararın şirketin ürün ve hizmetlerinin ABD'nin ulusal güvenliği açısından "kabul edilemez risk" oluşturduğunun tespit edildiği soruşturmanın ardından alındığı belirtildi. ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım listesine eklediği isimler arasında, Kaspersky Üst Yöneticisi (CEO) Eugene Kaspersky'nin yer almaması dikkati çekti.

Kaynak: AA