27 Şubat 2024, Salı
Haber Giriş: 12.01.2023 13:44 | Son Güncelleme: 12.01.2023 14:25

Almanya'da maden köyün gerginlik: Çevreciler eyleme devam ediyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde "linyit köyü" olarak bilinen Lützerath'da, dün polis tarafından tahliye edilmeye başlanan çevreciler, bugün direnişe geçerek havai fişek, taş ve konserve kutularıyla polise saldırdı
Fotoğrag: Federico Gambarini/Getty Images
Fotoğrag: Federico Gambarini/Getty Images

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde polis, "linyit köyü" olarak bilinen Lützerath'da kömür madeninin genişletilmesini protesto eden çevre aktivistlerini köyden tahliye etmeye başladı. Reuters, Alman polisinin çevredeki barikatları kaldırıp, köye girdiğini duyurdu. Tahliye işlemi sürerken köye girişlere izin verilmeyeceğini, köyden çıkışların ise serbest olduğunu duyurdu.

Köydeki bazı aktivistler kendilerini birbirlerine ve ağaçlara zincirledi, bazı protestocular ise güvenlik güçlerini taş ve şişe yağmuruna tuttu. Takviye birliklerle Lützerath köyünü çembere alan polis, şiddetli fırtına ve yağmura rağmen direnişe geçen göstericileri yakalayarak gözaltına aldı. 

Çok sayıda polisin görev aldığı operasyonda eylemciler, bazı binaları işgal edip barikatlar kurdu. Çevreciler, zaman zaman polise havai fişek, taş ve konserve kutularıyla saldırdı.

Söz konusu bölgede halen 300'e yakın çevrecinin bulunduğu tahmin ediliyor. Tahliye çalışmalarının ve olayların gelecek günlerde de sürmesi bekleniyor.

Kömür üretimi kısa vadede artacak

Almanya hükümeti, 2030'a kadar kömürle çalışan termik santralleri kapatma kararı almıştı. Ancak Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından Rusya'dan doğal gaz alımını durduran Almanya, enerji arzını güvence altına almak için alternatif arayışına girdi. Hükümet, bazı kömür santrallerini tekrar şebekeye bağlama ve kapatılması planlanan bazı santrallerin ömrünü uzatma kararı aldı.