20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.09.2022 13:46 | Son Güncelleme: 06.09.2022 13:51

Amerikan istihbaratı: Rusya ile Kuzey Kore askeri işbirliğini artırdı

Bir Amerikan istihbarat raporuna göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki savaşta kullanılmak üzere Kuzey Kore'den milyonlarca top mermisi ve roket satın alma sürecinde
Amerikan istihbaratı: Rusya ile Kuzey Kore askeri işbirliğini artırdı

New York Times'ın ABD istihbaratının son raporuna dayandırdığı haberine göre, silah ve mühimmatı tükenmeye başlayan Rusya, Kuzey Kore'den destek aldığı öne sürüldü. Raporu değerlendiren ve adının gizli kalması şartıyla konuşan bir ABD'li yetkili, Moskova'nın Kuzey Kore'ye yönelmesini, "Rus ordusunun Ukrayna işgalinden ötürü kısmi ihracat kontrolleri ve yaptırımlar nedeniyle ciddi tedarik sıkıntısı çekmeye devam ettiğini gösterdiğini" söyledi.

Cepheden kullanmak üzere mühimmat alındı

New York Times gazetesinin Washington'daki yetkililere dayandırdığı haberiyle ilgili e-posta yoluyla bilgi veren yetkili, bunu teyit edebileceklerini belirterek, "Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da cephede kullanmak üzere Kuzey Kore'den milyonlarca roket ve top mermisi satın alma aşamasında" ifadesini kullandı.

Rusya tedarik sıkıntısı çekiyor

Aynı yetkili, alımların Rus ordusunun kısmen ihracat kontrolleri ve yaptırımlar nedeniyle Ukrayna'da ciddi tedarik sıkıntısı çekmeye devam ettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Ancak ABD'li yetkili Rusya'nın izole haldeki Pyongyang'dan ne kadar silah satın almayı planladığına dair detay vermedi. Bununla birlikte ABD istihbarat yetkilileri, Rusların bundan sonra da Kuzey Kore'den ilave askeri teçhizat satın almak isteyebileceğine inanıyor.

"Yaptırımlar etkisi göstermeye başladı"


ABD yetkililerine göre alımlar, Washington öncülüğündeki yaptırımların etkisini göstermeye başladığını ve Rusya'nın, Ukrayna işgalini sürdürme kabiliyetini azalttığını gösteriyor.  Kuzey Kore, Avrupa ve Batı'nın tepkisine karşın Rusya ile ilişkilerini arttırmış, Ukrayna'daki krizden ötürü ABD'yi suçlamış bu ve süreci Batı'nın "hegemonik politikalarına" karşı Rusya'nın kendini savunması olarak değerlendirmişti.

Yine geçtiğimiz haftalarda kamuoyu ile paylaşılan bir başka Amerikan istihbarat raporunda, Rusya'nın, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere İran'dan yüzlerce silahlı insansız hava aracı almak istediği belirtilmişti.