21 Haziran 2024, Cuma Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.07.2023 22:30 | Son Güncelleme: 09.07.2023 22:52

Angelina Jolie'den sağlık sektörüne ırk eşitsizliği eleştirisi: Çocuklarıma yanlış teşhis konuldu

ABD'li oyuncu Angelina Jolie, sağlık sektörüne ırk eşitsizliği eleştirisinde bulundu. Tıpta beyaz tene sürekli öncelik verildiğini ve basit teşhislerin kaçırıldığını savunan Jolie, siyahi çocuklarına bazen sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde yanlış teşhis konulduğunu gördüğünü anlattı
Angelina Jolie'den sağlık sektörüne ırk eşitsizliği eleştirisi: Çocuklarıma yanlış teşhis konuldu

ABD'li oyuncu Angelina Jolie, siyahi çocuklara bazen yanlış teşhis konulduğunu belirterek, ülkenin sağlık sektöründeki ırk temelli eşitsizliği eleştirdi. Independent'ın haberine göre, Jolie, bir sağlık dergisinde, sağlık sektöründeki ırk temelli eşitsizliği eleştirdiği yazı kaleme aldı.

Jolie, aile içi şiddet söz konusu olduğunda daha çok beyaz tene odaklanıldığına işaret ederek, ırk ve etnik köken farklılıklarında, yaralanmaların genellikle gözden kaçırıldığını kaydetti. Çocuklarının yüksek kalitede tıbbi hizmete erişimleri olmasına rağmen, ırk ve tıpta beyaz tene sürekli öncelik verilmesi nedeniyle basit teşhislerin kaçırıldığını vurgulayan Jolie, "Birden fazla ırktan çocuğun annesi olarak, siyahi çocuklarıma bazen sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde yanlış teşhis konulduğunu gördüm" ifadesini kullandı.

Brad Pitt ile evliliğinden Shiloh, Knox ve Vivienne adında üç çocuğu olan Angelina Jolie, en büyük çocuğu Maddox'u Kamboçya'dan evlat edindi. Jolie'nin kızı Zahara Etiyopyalı, Pax ise Vietnamlı.

Kaynak: AA