23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.01.2024 17:49 | Son Güncelleme: 01.01.2024 18:49

Arjantin'in çıktığı BRICS topluluğuna İran giriyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ülkesinin BRICS üyeliğinin bugün itibarıyla resmi olarak başladığını ve çok taraflılığa önem verdiklerini ifade etti
Arjantin'in çıktığı BRICS topluluğuna İran giriyor

Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. İran’ın BRICS üyeliğinin başlamasına dair Kenani, daha önce imzalanan anlaşma kapsamında ülkesinin BRICS’e üye olarak kabul edildiğini, 1 Ocak 2024 itibarıyla resmi üyeliğin de başladığını aktardı. Kenani, BRICS’in yeni üyelerin katılımıyla uluslararası denklemde yeni bir önem kazandığını savunarak ülkesinin çok taraflılığa önem verdiğini ve bu çerçevede fırsatları değerlendirdiğini dile getirdi.

İran-Ermenistan ve Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri hakkında Sözcü Kenani, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini her zaman desteklediklerini söyledi. Kenani, ülkesinin daha önce imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde Ermenistan’ın Kapan şehrinde Başkonsolosluk açtığını hatırlatarak Ermenistan tarafının da Tebriz’de kendi Başkonsolosluğunu açabileceğini kaydetti.

Konuya ilişkin İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 27 Aralık 2023’te yaptığı açıklamada Ermenistan'ın yeni yılın ilk haftalarında Tebriz kentinde konsolosluk açacağını bildirmişti.

Kaynak: AA