15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 09.03.2023 20:48 | Son Güncelleme: 09.03.2023 21:05

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan deprem bölgelerine 1.5 milyar euro'luk yatırım kararı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’de depremden etkilenen bölgelerde 1,5 milyar euro'ya varan yatırım yapılmasına karar verdi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan deprem bölgelerine 1.5 milyar euro'luk yatırım kararı

Bankadan yapılan açıklamada, depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşası ve özel sektörün desteklenmesi amacıyla toplam hacmi 1,5 milyar euro'ya varan yatırım yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. Açıklamada, bankanın yatırım paketinin altyapı yatırımlarının finansmanı ve küçük ve ağırlıklı orta ölçekli işletmelere kredi imkanının sağlanması için kullanılmasının planlandığı belirtildi.

Bankanın açıklamasında, yatırım paketi kapsamında 600 milyon euro'luk kısmın bankalara, depremden doğrudan etkilenen işletmelere ve kişilere kredi imkanı için kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye’ye bağlılık mesajı

Bankanın açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, "Bu, Türkiye ve Avrupa'da bir yüzyılı aşkın süredir görülen en yıkıcı krizlerden biri. (Depremlerin) Nüfus ve ekonomi üzerindeki etkisi son derece şiddetlidir. EBRD, Türkiye'yi ve özel sektörünü, ülkedeki güçlü sicili ve mevcut ilişkileri üzerine inşa ederek toparlanma ve yeniden yapılanma çabalarında desteklemeye hazırdır." İfadelerini kullandı.

Tuerkner, “EBRD'nin 1,5 milyar euro'ya varan desteği önemlidir ve bankanın Türkiye'ye olan bağlılığını yansıtmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. EBRD, Türkiye'ye 2009'dan bu yana yaklaşık 17 milyar euro'luk yatırım yaptı.

Kaynak: AA