29 Eylül 2023, Cuma
Haber Giriş: 17.05.2023 11:36 | Son Güncelleme: 17.05.2023 12:08

Biden'ın katılmadığı Quad Zirvesi'ni iptal edildi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ABD Başkanı Joe Biden'ın katılmayacağı Sydney'deki Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (Quad) ülkeleri zirvesinin iptal edildiğini açıkladı
Biden'ın katılmadığı Quad Zirvesi'ni iptal edildi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, basına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Sydney'e gelemeyeceğini bildirdiğine işaret ederek liderlerin bu hafta Japonya'da düzenlenecek G7 Zirvesi marjında bir araya geleceğini, 24 Mayıs için planlanan Quad Zirvesi'nin yapılmayacağını söyledi.

Avustralya Başbakanı Albanese, geçen ay yayımladığı mesajında, Sydney kentinin 24 Mayıs'ta, Quad 2023 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını açıklamıştı.

Biden'ın Washington'daki borç limiti konusunda yapacağı görüşmeler nedeniyle zirveye katılmayacağını, bunun anlaşılır olduğunu belirten Albanese, "Quad önemli bir yapı ve liderler seviyesinde görüşmelerin hafta sonunda yapılmasından emin olmak istiyoruz" dedi.

Zirveye, Biden ve Albanese'in yanı sıra Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun katılması bekleniyordu. Albanese ayrıca Modi'nin gelecek hafta Sydney'i ziyaret edeceğini belirtti.

"Demokrasi yayı"

ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında 2007’de başlatılan diyalog forumu Quad, 2017'de dörtlü ittifak haline dönüştürülmüştü. Çin'e karşı gayriresmi stratejik forum şeklinde bilinen ve Asya'daki demokrasi yayı olarak nitelendirilen ittifakın üyeleri, düzenli toplantılarla karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyor.

Kaynak: AA