24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2023 11:34 | Son Güncelleme: 10.07.2023 12:01

Çin aşırı sıcaklar nedeniyle açık alanda çalışmayı yasakladı

Çin’in Hebei bölgesinde açık alanda çalışmayı tamamen kısıtlayan ve en üst seviye uyarı anlamına gelen kırmızı alarm verildi
Çin aşırı sıcaklar nedeniyle açık alanda çalışmayı yasakladı

Ülkenin çoğu bölgesinde, son günlerde ölümlere de neden olan aşırı sıcaklıklar yaşanıyor. Çin'de 1961'den bu yana en sıcak günler yaşanıyor Bu kapsamda işverenlerin açık alanda eleman çalıştırmasına izin verilmiyor ve yetkililerin halkı korumak için gerekli önlemleri alması gerekiyor. Ülkenin kuzeyinde ise aşırı sıcaklar nedeniyle ikinci en yüksek seviyeli uyarı olan turuncu alarm verildi.

Turuncu alarmda işverenlerin açık alanda çalışmayı mümkün olduğunca kısıtlaması gerekirken, bölgede kuryeler, restoranlar ve perakendeciler çalışmaya devam ediyor.

Ülkede aşırı sıcaklar devam ediyor

Başkent Pekin’de sıcaklık 40 derecenin üzerinde seyrederken, iki kişi sıcaklık çarpmasından hayatını kaybetti. Bazı vatandaşlar sıcaktan korunmak için yer altı sığınaklarına taşındı.

Son 62 yılın en sıcak günlerini yaşayan Çin'de ülkenin kuzeyin sıcaklıklar anormal derecede artarken güneyinde yağışlar ve seller yaşanıyor 

Tarım Bakanlığı, aşırı sıcakların pirinç hasadını etkileyebileceğini, mahsulün erken olgunlaşmasını önlemek için tarlaların sulanması gerektiğini açıkladı.

Sel sonrası meydana gelen toprak kaymasında 7 kişi kayboldu

Ülkenin kuzeyinde aşırı sıcak ve kuraklık yaşanırken, güneyi ise sel felaketleriyle mücadele ediyor. ​​​​​​​Arama kurtarma ekipleri, Hubei eyaletinde yaşanan toprak kaymasında inşaat alanında kaybolan 7 kişiyi aramaya devam ediyor.

Kaynak: AA