19 Nisan 2024, Cuma
Giriş: 16.09.2023 09:09 | Son Güncelleme: 16.09.2023 09:13

Derne hayalet şehir haline geldi

Derne, Akdeniz kenarında ve vadi içinde yer alan konumuyla Libya'daki sel felaketinden en çok etkilenen kent oldu. Şehir çamur deryası sokakları, kullanılamaz hale gelmiş araç yığınları, yıkılmış evleri, sular altında kalmış tarım arazileri ve kaybedilen canlarla adeta savaş alanına benziyor
Kaynak: AA
Derne hayalet şehir haline geldi - Resim: 1


Kuzeyde Akdeniz ve güneyde Cebel el-Ahdar (Yeşil Dağ) tepeleriyle çevrelenen, ortasından vadi geçen Derne'nin selde uğradığı zarar, diğer kentlerin çok üstünde. Derne'yi ikiye bölen vadi, "Daniel" fırtınasının neden olduğu yağmur sularıyla doldu ve su seviyesi benzeri görülmemiş şekilde yükseldi. Dolayısıyla vadideki suyu tutan en önemli iki baraj üzerinde muazzam bir baskı oluşturdu ve sel suları barajların çökmesi sonucunu doğurdu.

Derne hayalet şehir haline geldi - Resim: 2

Çöken barajlarla birlikte evler ve araçlar enkaza dönerken, binlerce kişi de hayatını kaybetti. 100 bin nüfuslu kentin dörtte biri haritadan silindi; tarım arazileri sular altında kaldı.

Derne hayalet şehir haline geldi - Resim: 3

Suların çekilmesiyle yaşanan yıkımın boyutu da gözler önüne serildi. Sokakların balçık deryasına ve araba mezarlığına döndüğü kentte, deniz de insan cesetleriyle doldu.

Derne hayalet şehir haline geldi - Resim: 4

Derne hayalet şehir haline geldi

Hayatta kalanların büyük kısmının kenti terk etmesiyle Derne artık adeta hayalet şehir oldu. Hava sıcaklığının nispeten yüksek olması nedeniyle hala enkaz altında olan cesetler de kokmaya başladı. Felaket nedeniyle elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı kentte arama kurtarma ekipleri ise tüm zorluklara rağmen cesetleri çıkarmaya devam ediyor.