20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 13.12.2023 18:43 | Son Güncelleme: 13.12.2023 18:48

Dünyada ilk: Avustralya 'silikozis' vakaları nedeniyle suni mermer üretimini yasakladı

Avustralya artan silikozis vakaları nedeniyle suni mermer üretimini yasaklama kararı aldı. Dünyada suni mermer üretimini yasaklayan ilk ülke olan Avustralya ürünün ithalatını da durdurmayı planlıyor
Dünyada ilk: Avustralya 'silikozis' vakaları nedeniyle suni mermer üretimini yasakladı

Avustralya, üretim tesislerinde silika maddesine maruz kalan işçilerde artan silikozis vakaları nedeniyle suni mermer üretimini yasaklayan ilk ülke oldu. ABC News'un haberine göre, silika tozlarının solunmasıyla akciğerlerde kalıcı ve ilerleyebilen hasara yol açan silikozis adındaki meslek hastalığını önlemeyi hedefleyen yasa 1 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek.

İthalatı da durdurulacak

Ülkedeki ticaret odaları, sağlık kurumları ve mesleki hastalıklara bakan hukuk firmaları yasayı desteklerken uluslararası taş üreticilerinden Caesarstone kararın iş yerindeki silikozis riskini azaltmadığını savundu. Buna karşın, yasama süreci öncesinde Avustralya İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu'nun farklı silika türlerinin risk düzeylerinin incelendiği araştırmada, en yüksek silikozis vakasının suni mermer sanayinde görüldüğü, bu alandaki işçilerde hastalığın seyrinin daha hızlı ve ölüm riskinin daha yüksek olduğu belirlenmişti. Araştırmada ayrıca güvenli bir silika türü bulunmadığı ve tüm suni mermerlerin yasaklanması gerektiği sonucuna varılmıştı. Avustralya'da üretimi yasaklanan suni mermerin, gelecekteki yasal düzenlemelerle ithalatının da durdurulması planlanıyor.

Kaynak: AA