18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Giriş: 05.09.2023 13:22 | Son Güncelleme: 05.09.2023 13:39

Filmlere konu olan hapishane: Alcatraz her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor

San Francisco'nun en önemli simgelerinden Alcatraz Adası, dünyanın en ünlü hapishanesi olarak bilinen ve filmlere konu olan Alcatraz Hapishanesi'ne de ev sahipliği yapıyor. Ada, halka açık turistik alan olarak kullanılmaya başlandığı 1973 yılından bu yana her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor
Filmlere konu olan hapishane: Alcatraz her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor - Resim: 1

San Francisco'nun en önemli simgelerinden Alcatraz Adası 1861-1963 yıllarında cezaevi olarak kullanıldı. Bir süre San Francisco'nun savunması için askeri amaçlarla kullanılan ada, 1 Ocak 1934'te federal hapishaneye dönüştürüldü.

Filmlere konu olan hapishane: Alcatraz her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor - Resim: 2

Hapishane, İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri Al Capone, Doc Barker, Makineli Tüfek Kelly adıyla anılan George Kelly, Alcatraz Kuşçusu olarak bilinen Robert Franklin Stroud, Bonnie ve Clyde ikilisinin şoförü Floyd Hamilton ve Alvin Karpis gibi birçok ünlü suçluya ev sahipliği yaptı. Mahkumlar arasında hiçbir ayrıcalığın olmadığı ünlü hapishanede hükümlüler isimleri yerine sayılarla çağrılıyordu.

Filmlere konu olan hapishane: Alcatraz her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor - Resim: 3

Kaçış neredeyse imkansızdı

Kaçışın çok zor olduğu hapishane, koşulları nedeniyle adeta bir esir kampına benzetiliyordu. Cezaevi kitaplığından yararlanmak için en az 5 yıl sorun çıkarmayan bir mahkum olma şartı aranıyordu. Yemek, kıyafet ve sağlık yardımının dışında hiçbir şey verilmiyordu. Çoğu mahkum, günün 23 saatini hücresinde geçiriyor, şanslı olanlar ise eğer fırsat gelirse 1 saatliğine dışarıya temizlikçi olarak çıkabiliyordu.

Filmlere konu olan hapishane: Alcatraz her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor - Resim: 4

O dönemlerde Amerika'daki cezaevlerinde mahkumlara soğuk su ile duş aldırılırken, Alcatraz'daki mahkumlara özellikle sıcak su sağlanıyordu. Bunun sebebi ise sıcak suya alışan mahkumların, kaçma isteğini azaltmak ve hatta imkansız hale getirmekti. Sıcak suya alışan hiçbir mahkum, yaz aylarında dahi körfezin dondurucu soğuk sularında yüzerek Ada'dan kaçmaya cesaret edemiyordu.