07 Aralık 2022, Çarşamba
Haber Giriş: 17.05.2022 14:14 | Son Güncelleme: 17.05.2022 14:22

Finlandiya Cumhurbaşkanı: Türkiye'nin tutumunun müzakereler ile çözülebileceğine inanıyorum

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Türkiye'nin NATO üyelik süreçlerine dair tutumunun müzakereler ile çözülebileceğini söyledi
Finlandiya Cumhurbaşkanı: Türkiye'nin tutumunun müzakereler ile çözülebileceğine inanıyorum

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı sert bir tutum aldığını, bunun yapıcı müzakerelerle çözüleceğini söyledi. İsveç'e iki günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Niinistö, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf'ın da bulunduğu İsveç Parlamentosunda konuşma yaptı. 

"Son günlerde sert bir tutum aldı"

Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması sürecindeki çekincelerini değerlendiren Niinistö, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yönelik olumlu tavrını son günlerde değiştirdi ve oldukça sert bir tutum aldı. Bunun yapıcı müzakerelerle çözülebileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

"Brüksel'de beraber başvuru yapacağız"

Niinistö, NATO üyeliğine başvuru sürecinde birçok olayın etken olduğuna ve Rusya-Ukrayna savaşıyla güvenlik endişelerinin arttığına işaret ederek "Rusya'nın çevresindeki ülkelerin kendilerini nasıl koruyacağı seçeneğini kısıtlaması ve Ukrayna işgali durumu perçinledi. Bu nedenle NATO üyeliğine başvuru kararı aldık" diye konuştu. NATO sürecinde Finlandiya ve İsveç'in ortak hareket ettiğini vurgulayan Niiinistö, NATO üyelik başvurusunu Brüksel'de beraber yapacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA