21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.03.2023 10:34 | Son Güncelleme: 30.03.2023 10:49

Fransa'da ikinci el sitelerinde akaryakıt satışı yapılıyor

Fransa'da emeklilik reformuna karşı grevde olan rafineri çalışanları nedeniyle ortaya çıkan akaryakıt devam ediyor. Ülkede bazı ikinci el ürün satışı yapılan internet sitelerinde akaryakıt satışı ilanları verilmeye başlandı
Fransa'da ikinci el sitelerinde akaryakıt satışı yapılıyor

Fransız basınındaki haberlere göre, hükümetin Meclis'te oylamaya sunmadan doğrudan kabul ettiği emeklilik reformuna karşı rafineri çalışanlarının grevi devam ediyor. Grev dolayısıyla, Paris'teki istasyonların yaklaşık yüzde 30'unda, ülke çapında ise yaklaşık yüzde 15'inde akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor. Bazı araç sürücüleri akaryakıt bulmakta zorlanırken, ikinci el satış yapılan internet sitelerine akaryakıt satış ilanları konuldu.

Yerel basın, söz konusu sitelerdeki akaryakıtın denetlenmediği ve içeriğinin değiştirilmiş olabileceği uyarısında bulunarak, vatandaşlara bu ürünleri satın almamayı tavsiye etti. Akaryakıt sıkıntısının grevler nedeniyle gelecek günlerde daha da artmasından endişeleniliyor.

Emeklilik reformu krizi

Fransa'da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselterek 62'den 64'e çıkarmayı içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart'ta başlayan gösteriler devam ediyor. Gösterilere sert müdahale eden polis ile protestocular arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor. Ülke genelinde 16 Mart'tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000'den fazla kişi gözaltına alındı.

Kaynak: AA