19 Nisan 2024, Cuma
Giriş: 05.05.2023 12:06 | Son Güncelleme: 05.05.2023 12:48

Hollanda'nın araba yolu olmayan köyü: Giethoorn

Hollanda'da İtalya'nın Venedik şehrini andırdığı için "Hollanda'nın Venedik"i ya da "Kuzeyin Venedik"i olarak nitelendirilen Giethoorn köyü, içinde araba yolu bulunmaması ve Orta Çağ'dan kalma tarihi dokusuyla öne çıkıyor
Kaynak: AA
Hollanda'nın araba yolu olmayan köyü: Giethoorn - Resim: 1

Hollanda'nın Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn köyünde araç yolu bulunmazken ulaşım için kanalar, yaya yolları, ahşap köprüler ve bisiklet yolları kullanılıyor. Yaklaşık 2 bin 600 kişinin yaşadığı Giethoorn, 176 ahşap köprüsü, dar kanalları, tarihi evleri, yemyeşil doğası ve rengarenk çiçekleriyle adeta masalları andıran dokusuyla ve özellikle Hobbit köyünü anımsatan evleriyle biliniyor.

Hollanda'nın araba yolu olmayan köyü: Giethoorn - Resim: 2

Her yıl yaklaşık bir milyon turistin gezdiği köyü çoğunlukla Uzak Doğu, Orta Doğu ve Türkiye'den gelen turistler ziyaret ediyor, son yıllarda özellikle Çinlilerin kalıcı olarak köye yerleşmeye başladığı görülüyor.

Hollanda'nın araba yolu olmayan köyü: Giethoorn - Resim: 3

Araba yolu bulunmuyor

Araba yolunun bulunmadığı ve sadece girişindeki az sayıda eve araçların gidebildiği köyde ulaşım için çoğunlukla tekneler kullanılıyor. Kuzeyden güneye sadece yaya ve aynı zamanda bisiklet yolu olan tek bir dar yoldan gidilebilen Giethoorn'da yaşayanların geçim kaynakları büyük oranda tekne işletmeciliği, otelcilik ve restoran işletmeciliği gibi turizm faaliyetlerine dayanıyor.

Hollanda'nın araba yolu olmayan köyü: Giethoorn - Resim: 4

Çoğunlukla iki kapısı bulunan tarihi evlerde oturanlar, rutin olarak yan kapıları kullanıyor, ön kapılar ise sadece evlenirken içeriye girmek ve öldükten sonra da cenazeyi dışarıya çıkarmak için kullanılıyor. Köyün ortasında yer alan göletteki küçük adacıkta yüzmek ve ateş yakmak isteyenler için özel bölümler bulunuyor.