26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.04.2022 20:12 | Son Güncelleme: 29.04.2022 20:27

İklim değişikliği Canada'ya 5,5 trilyon dolara mal olabilir

Nobel Ödüllü William Nordhaus tarafından geliştirilen model baz alınarak yapılan hesaplamalar, iklim değişikliğinin Canada ekonomisine ağır bir yük getireceğini ortaya koydu. Buna göre küresel ısınma Canada'ya 5,5 trilyon dolara mal olabilir
İklim değişikliği Canada'ya 5,5 trilyon dolara mal olabilir

Kingston’daki Queen’s Üniversitesi Sürdürülebilir Finans Enstitüsünce (ISF) hazırlanan rapor, küresel ısınmanın yükselmeye devam etmesi halinde, bu yüzyılın sonuna kadar iklim değişikliğinin Canada ekonomisine toplam maliyetinin 2,8 ila 5,5 trilyon dolar olacağını ortaya koydu.

5 santigrat derece ısınmanın maliyeti ağır

Raporu hazırlayan araştırmacılar, iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıpların, 2 santigrat derece ısınma senaryosuna göre 2100'a kadar 2,8 trilyon dolar olmasını öngörürken, ısınmanın 5 santigrat dereceye yükselmesi halinde bu rakamın yaklaşık 5,5 trilyon dolara yükseleceğini tahmin etti.

Önlem alınmazsa 2 katına çıkabilir

Araştırmacılar raporda, işlerin her zamanki gibi hiçbir önlem alınmadan devam etmesi halinde, belirlenen rakamların iki katı arasında değişebileceği sonucuna vardı.

Raporun sonuçlarını yazılı bir açıklama ile duyuran ISF Başkanı Sean Cleary, "Bu bulgular, iklim değişikliğini azaltmak için harekete geçmediğimiz her gün ekonomik değerin feda edildiğini düşünmesi gereken politika yapıcılar için önemli bir rehberdir." değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacılar, 2018 Nobel Ödülü sahibi William Nordhaus tarafından geliştirilen ve ABD Çevre Koruma Ajansı gibi kuruluşlar tarafından sera gazı emisyonlarına dayalı olarak zaman içindeki ekonomik maliyetleri hesaplamak için kullanılan Dinamik Entegre İklim ve Ekonomi adlı bir model kullandı.

Rakamlar Canada'nın biyolojik çeşitlilik kaybı, yükselen deniz seviyeleri, iklim değişikliğinden kaynaklanan orman yangınları ve sellerden kaynaklanan altyapı hasarı gibi olaylarda karşı karşıya kalacağı finansal zorluklara dayanıyor.