23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.03.2023 23:30 | Son Güncelleme: 05.03.2023 23:34

İngiltere: Ruslar cephane kıtlığı nedeniyle küreği silah olarak kullanıyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus yedek askerlerinin Ukrayna'da cephane kıtlığı nedeniyle göğüs göğüse çarpışmak için muhtemelen "kürek" kullandığını bildirdi
İngiltere: Ruslar cephane kıtlığı nedeniyle küreği silah olarak kullanıyor

Bakanlığın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Twitter hesabından paylaştığı son istihbarat güncellemesinde, geçen ayın sonlarında sadece ateşli silahlar ve küreklerle silahlandırılan Rus yedek güçlerine, bir Ukrayna mevzisine saldırması emri verildiği belirtildi.

Yedek askerlerin cephane kıtlığı nedeniyle çarpışmada muhtemelen kürek kullandığı kaydedilen istihbarat güncellemesinde, savaşta kullanılan bu aletlerin, MPL-50 olarak bilinen kürekler olduğu ve 1869'da tasarlandığından bu yana çok az değişikliğe uğradığı vurgulandı.

Bakanlığın paylaşımında, "Küreğin bir silah olarak kullanılmaya devam etmesi, savaşın çoğunu karakterize eden acımasız ve düşük teknolojili çatışmanın altını çiziyor" ifadesi kullanıldı. Rus yedek askerlerden birinin, eylem için ne fiziksel ne de psikolojik olarak hazır olduğunu belirttiği aktarılan paylaşımda, son kanıtların, "Ukrayna'da yakın çatışmalarda bir artış olduğunu" gösterdiği kaydedildi.

Kaynak: AA