20 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 13.10.2023 19:45 | Son Güncelleme: 13.10.2023 19:59

İnsan Hakları İzleme Örgütü Uzmanı: Gazze kuşatması açıkça savaş suçudur

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Orta Doğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü Ahmed Benchemsi, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kuşatmasını "açıkça savaş suçu" olarak nitelendirdi
İnsan Hakları İzleme Örgütü Uzmanı: Gazze kuşatması açıkça savaş suçudur

Bechemsi, AA'ya verdiği röportajda, Hamas'ın saldırılarının ardından İsrail hükümetinin tüm Gazze halkını cezalandırdığını belirterek, "Gazze kuşatması açıkça savaş suçudur. Bu çok basit ve açık" dedi.

Hamas'ın da sivilleri öldürdüğünü, bazılarını rehin aldığını ve bunların da savaş kanunlarına aykırı olduğunu belirten Bechemsi, "Ancak, bu durum misilleme olarak 2 milyon insanı cezalandırmak için bir gerekçe değil" yorumunu yaptı.

İsrail'in Gazze'de beyaz fosfor kullandığına ilişkin haberlerin sorulması üzerine Bechemsi, uluslararası hukukun bu tarz silahların kullanımını yasaklandığını çünkü bu silahın kullanımında özellikle Gazze gibi kalabalık bölgelerde askeri ve sivil hedeflerin birbirinden ayrılmasının imkansız olduğunu dile getirdi.

Bechemsi, beyaz fosfor kullanımında hafif yaraların bile ölümcül olabileceğini kaydederek, "Bu çok korkunç bir silah ve İsrail ordusu daha önce bu silahı bir daha yerleşim yerlerinde kullanmayacağını açıklamasına rağmen yine kullandı" ifadesini kullandı.

"İsrail insani yardımlara izin vermek zorunda"

Uluslararası hukuka göre meşru hedeflerin sadece askeri hedefler olduğunun altını çizen Bechemsi, İsrail'in Gazze'de bunu ihlal ettiğini belirterek, "Son birkaç gündür, Gazze'de ayrım gözetmeyen bir saldırıya şahit oluyoruz çünkü birçok sivil ölüm yaşandı. Burada askeri hedef nerede göremiyorum" görüşünü paylaştı.

Gazze'ye elektrik, su ve gıdanın kesilmesinin de bir savaş suçu olduğunu ifade eden Bechemsi, çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyan hastanelerin tamamen kapasitesinin üzerinde olduğunu belirtti.

Bechemsi, "Savaş kanunları açıkça, hiçbir sivilin hedef alınmaması gerektiğini söylüyor. Bölgede çatışan her iki taraf da ki bu durumda bu taraf İsrail oluyor, ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılmasına izin vermek zorunda" dedi.

Kaynak: AA