24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.08.2023 23:45 | Son Güncelleme: 20.08.2023 23:47

İspanya'nın Kanarya Adaları'ndaki orman yangınlarıyla mücadele sürüyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'ndan Tenerife'de, orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ediyor
İspanya'nın Kanarya Adaları'ndaki orman yangınlarıyla mücadele sürüyor

Tenerife Valisi Rosa Davila, yaptığı basın açıklamasında, gecenin çok zor geçtiğini ancak itfaiye ekiplerinin çalışmaları sayesinde sonuçların olumlu olduğunu belirtti. Düne kadar 8 bin hektardan fazla ormanın yandığını dile getiren Davila, bugün bu rakamın daha fazla olacağını kaydetti. Davila, daha önce 26 bin olarak açıklanan tahliye edilen kişi sayısını 12 bin olarak güncelledi.

Kanarya Adaları Acil Servisleri, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, itfaiye ekiplerinin öngörülenden iyi hava koşullarında daha rahat çalışabildiklerini kaydetti. Yetkililer, geceleri havanın serinlemesinin, itfaiye ekiplerinin son 5 gündür kontrolden çıkan yangını kontrol altına alma konusunda ilerleme kaydetmesine yardımcı olduğunu söyledi. Yangın tehdidi altındaki 19 kasaba bölgesinde hava kalitesinin iyi olmadığını bildiren yetkililer, halkı mümkün olduğunca evde kalmaya, dışarı çıkmaları durumunda ise maske takmaya çağırdı.

Çalışmalar kapsamında 400'den fazla itfaiye personeli ve askerin yanı sıra 23 helikopter ve uçağın yangın bölgesine gönderildiği kaydediliyor. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemine (EFFIS) göre İspanya, 75 bin hektarlık alanla bu yıl orman yangınlarından etkilenen AB ülkeleri listesinin başında, İtalya ve Yunanistan'ın önünde yer alıyor.

Yangın kundaklama sonucu çıktı

El Mundo'nun haberine göre, Kanarya Adaları Özerk Yönetimi Başkanı Fernando Clavijo, İspanya Emniyet Güçlerine bağlı kırsal alanlarda düzeni sağlamaktan sorumlu askeri teşkilat "Sivil Muhafızlar" ekiplerinin, Tenerife Adası'ndaki Arafo Dağı'nda 15 Ağustos'ta başlayan orman yangının "kundaklama sonucu" çıktığını doğruladığını açıkladı.

"Kundaklama olduğunu en başından beri biliyorduk ve bu, dün doğrulandı." diye konuşan Clavijo, Sivil Muhafızlar'ın konuya ilişkin 3 soruşturmayı devam ettirdiğini kaydetti. Clavijo, bölge yetkililerinin soruşturmaya müdahale etmemesi gerektiğine işaret ederek, Sivil Muhafızlar'ın, "binlerce insanın hayatını ve mallarını tehlikeye atan" failleri tutuklamak için çalışmalarına devam etmesine izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Kanarya Adaları Meclis Üyesi Candelaria Delgado, dün, yerel yayın kuruluşu RTVC'ye yaptığı açıklamada, Tenerife'de yangınlar nedeniyle toplamda 26 bin kişinin tahliye edildiğini bildirmişti. Yangının, Ada'nın kuzeyindeki kasabalara su getiren bir kanalda da ciddi hasara yol açması nedeniyle bazı bölgelerde su kesintileri yaşanırken halka, suyu "tasarruflu kullanmaları" çağrısı yapılmıştı.

Kaynak: AA