19 Nisan 2024, Cuma
Giriş: 07.10.2023 16:19 | Son Güncelleme: 07.10.2023 16:38

İsrail'e Aksa Tufanı operasyonu başlatan İzzeddin Kassam Tugayları kimdir?

Hamas'ın silahlı kanadı Izzeddin Kassam, İsrail'e karşı Aksa Tufanı operasyon başlattı. Savaş durumu ilan eden İsrail karşı saldırıya geçti. Dünya teyakkuzda! Açıklamalar peş peşe geliyor. Peki ama kim bu İzzeddin el-Kassam Tugayları?
Kaynak: AA
İsrail'e Aksa Tufanı operasyonu başlatan İzzeddin Kassam Tugayları kimdir? - Resim: 1

İzzeddin el-Kassam Tugayları (Kassam), Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) silahlı kanadı olarak 1992'da İsrail'in Filistin işgaline karşı mütevazı bir tüfekle başladığı direnişini, şimdi bir orduya sahip olarak yürütüyor. Kassam, adını Filistin'deki İngiliz sömürgeciliğine karşı silahlı mücadele verirken 1935'te hayatını kaybeden Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam'dan aldı.

İsrail'e Aksa Tufanı operasyonu başlatan İzzeddin Kassam Tugayları kimdir? - Resim: 2

Hamas'ın askeri gücündeki artıştan sonra 1992 yılında örgüt, İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla, silahlı bir direniş kanadı kurmaya karar verdi.      Kassam'ın kuruluşuna, Hamas öncesinde Gazze'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) "Mecd", "Filistinli Mücahitler" gibi bazı farklı isimler altında çalışmaları zemin hazırladı.

İsrail'e Aksa Tufanı operasyonu başlatan İzzeddin Kassam Tugayları kimdir? - Resim: 3

Stratejileri ve yapısı

Tugaylar, 1 Ocak 1992'de kendilerine bağlı bir hücre tarafından yayınladığı ilk açıklamayla, Hamas'ın silahlı kanadı olduğunu duyurdu. Tugaylar, 80 öncesi Filistinli Marksist grupların aksine strateji olarak sadece Filistin toprakları içerisinde eylem yapmayı benimsiyor. 

İsrail'e Aksa Tufanı operasyonu başlatan İzzeddin Kassam Tugayları kimdir? - Resim: 4

Yahya Ayyaş, Nizar Reyyan, Salah Şehade ve Ahmed Caberi gibi bir çok komutanını İsrail saldırılarında kaybeden silahlı grubun liderliğini Mervan İsa ve Muhammed Deyf sözcülüğünü ise Ebu Ubeyde yapıyor.