18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 19.08.2023 11:34 | Son Güncelleme: 19.08.2023 12:41

Kanada'da orman yangınları: British Columbia'da olağanüstü hâl ilan edildi

Kanada'nın British Columbia ve Kuzeybatı Toprakları eyaletlerindeki orman yangınlarını söndürme ve tahliye çalışmaları devam ediyor. British Columbia'da olağanüstü hal (OHAL) ilan edilirken, Kuzeybatı Toprakları'nın başkenti Yellowknife'ın neredeyse tamamı tahliye edildi

Kanada'nın British Columbia ve Kuzeybatı Toprakları eyaletlerindeki orman yangınlarını söndürme ve tahliye çalışmaları hız kesmeden sürüyor. British Columbia Başbakanı David Eby, yaptığı açıklamada, son 24 saatte yangınların hızla yayıldığını ve durumun kötüleştiğini söyledi. Yaklaşık 15 bin kişinin tahliye edildiğini belirten Eby, "Bu hızlı kötüleşme nedeniyle bu gece eyalet genelinde olağanüstü hal ilan ediyoruz" dedi.

Yellowknife'da dumanlar nedeniyle tahliye uçuşlarında sorunların yaşanıyor.

CBC News, eyaletteki yaklaşık 150 bin nüfuslu Kelowna kentinde ciddi sayıda binanın yangınlarda hasar gördüğünü bildirdi. Kentteki orman yangınlarıyla mücadelede öncelik alevlere havadan müdahale eden uçaklara verildiği için Kelowna Havalimanı'ndaki uçuşların durdurulduğu belirtildi.

British Columbia Acil Durum Yönetimi Başkanı Bowinn Ma da bölgedeki 20 bin kişi için tahliye uyarısı yapıldığını ve durumun hızla gelişmesi nedeniyle bölge sakinlerinin kısa sürede toparlanıp ayrılmaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Yellowknife'ta neredeyse kimse kalmadı

Kanada'nın Kuzeybatı Toprakları eyaletinde devam eden orman yangınları, başkent Yellowknife'a yaklaşırken kentte tahliyelerden dolayı neredeyse kimse kalmadı. Eyalet yetkilileri, 48 saatten daha kısa sürede yaklaşık 19 bin kişinin tahliye edildiğini, yalnızca 2 bin 600 kent sakininin kaldığını kaydetti.

Uçak bileti fiyatlarına tepki

Bölge sakinleri, Air Canada ve WestJet'i "şehir dışına uçuş fiyatlarını artırmak ve Yellowknife'a uçuşu olan yolcular için yeniden planlama ücreti almakla" suçladı. Air Canada firmasından bir sözcü CBC News'e yaptığı açıklamada, "Yangınlar nedeniyle uçuşlara sınırlama getirildiğini ve firmanın yarın planlanan uçuşları iptal ettiğini" belirtti. WestJet firması da "fiyat artışını" önlemek için ücretleri ayarladığını ve Yellowknife'a seyahat edecek kişiler için yeniden planlama ücretlerinden feragat ettiğini söyledi.

21 bin kilometrelik alan yandı

Yellowknife'taki 4 yerleşim noktasının yüksek risk altında bulunduğu belirtilmiş, alevlerin kente yaklaşmasından dolayı iki gün önce bölge halkının tahliyesine başlanmıştı. Kanada'da 16 Ağustos itibarıyla 1067 orman yangınının devam ettiği ve ülkede bu yıl 21 bin kilometrekarelik alanın yandığı bildirilmişti.