27 Mart 2023, Pazartesi
Giriş: 27.03.2022 13:10 | Son Güncelleme: 27.03.2022 13:38

Kiev'deki büst ve heykeller koruma altına alınıyor

Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'nın başkenti Kiev'de sanat evleri ve kiliselerin önünde yer alan büst ve heykeller, belediye başkanlığı yetkilileri ve gönüllüler tarafından kum torbalarıyla ve tahtalarla kaplanarak koruma altına alınıyor
Kaynak: AA
Kiev'deki büst ve heykeller koruma altına alınıyor - Resim: 1

Ukrayna'nın diğer bölgelerinde görülen sanat eserlerini saldırılardan koruma çalışmaları Kiev'in merkez caddelerindeki meydanlarda da başladı.

1 | 19
Kiev'deki büst ve heykeller koruma altına alınıyor - Resim: 2

Opera Sarayı'nın önünde yer alan, Ukrayna'da opera kültürünün kurucularından olan ünlü Ukraynalı besteci Mikola Lisenko'nun heykelinin önüne kum torbaları taşıyan Vitali Mişeko, "Kentteki tarihi eserleri, Rusya'nın hava saldırılarından elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz" dedi.

2 | 19
Kiev'deki büst ve heykeller koruma altına alınıyor - Resim: 3

Mişenko, "Dünden beri bu heykeli kaplamaya çalışıyoruz. Ben Kiev Belediyesi'ne eserleri korumasında gönüllü olarak destek veriyorum" diye konuştu.

3 | 19
Kiev'deki büst ve heykeller koruma altına alınıyor - Resim: 4

Kiev Belediyesi'nin Kültür Koruma Dairesinde görevli Vartan Azatian, sosyal paylaşım sitelerinden gönüllüleri kentin tarihi eserlerinin korunması çalışmalarına davet ettiklerini belirterek "Kiev'deki gönüllüler kendi imkanlarıyla bize destek veriyor. Kum torbaları olsun, tahtalar olsun, araçlarıyla getiriyorlar" dedi.

4 | 19