05 Aralık 2023, Salı
Haber Giriş: 27.06.2022 10:07 | Son Güncelleme: 27.06.2022 10:17

Kolombiya Cumhurbaşkanı: Ölümlere yol açan festivallere izin verilmemeli

Kolombiya'nın Espinal kentinde düzenlenen Corraleja adlı boğa güreşi festivalinde, izleyicilerin bulunduğu tribünün çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 500'ü aşkın kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Petro, belediye başkanlarından bu tür festivallere izin vermemelerini istedi
Kolombiya Cumhurbaşkanı: Ölümlere yol açan festivallere izin verilmemeli

Kolombiya'da Tolima yönetim bölgesine bağlı Espinal şehrinde, ülkede geleneksel olarak yapılan boğa güreşi festivalinde izleyicilerin bulunduğu tribünün bir kısmı çöktü. Yetkililer, meydana gelen olayda şimdiye kadar 5 kişinin öldüğünü, 500'den fazla kişinin ise yaralandığını bildirdi. 

Olayın ardından büyük kaosun yaşandığı arenadan kaçan boğa sokaklarda paniğe neden oldu. Çökme anını gösteren videolar sosyal medya platformlarında yayınlandı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Tolima Sivil Savunma'nın açıklamasında yaralanan kişilerin içinde kadın ve çocukların da olduğu bilgisini paylaşıldı. Öte yandan kentteki hastanede yoğunluk nedeniyle bazı yaralılara müdahale edilemediği, bölgedeki sağlık kuruluşlarından destek istendiği bildirildi.

"Bu tarz organizasyonlardan uzak durun"

Kolombiya'nın yeni cumhurbaşkanı Gustavo Petro, ülkede düzenlenen boğa güreşi festivali kaynaklı ölümler nedeniyle bu tarz organizasyonların durdurulmasını talep etti. Twitter hesabından yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı paylaşan Petro, belediye başkanlarından bu tür festivallere müsaade etmemesini istedi. 

Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, "El Espinal'de meydana gelen çöküş nedeniyle etkilenen herkesin yara almadan çıkmasını temenni ediyorum. Bu, Sincelejo'da da vuku bulmuştu. Belediye başkanlarından insanların veya hayvanların ölümüne yol açan festivallere izin vermemesini rica ediyorum" ifadelerini kullandı. (AA)