21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.03.2023 15:06 | Son Güncelleme: 20.03.2023 15:34

Kremlin: Türkiye ile Rusya doğal gaz merkezi projesi konusunda işbirliğini sürdürecek

Başkent Moskova'da güncel konulara açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Türkiye ile Rusya'nın doğal gaz merkezi projesi konusunda işbirliğini sürdüreceğini söyledi
Kremlin: Türkiye ile Rusya doğal gaz merkezi projesi konusunda işbirliğini sürdürecek

Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz merkezinin oluşturulmasıyla ilgili projeye değinen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti. Peskov, "Bunun fazlasıyla zor bir iş olduğu aşikardır. Bu oldukça zor bir proje. Bu projede, zaman konusunda bazı gecikmeler, teknik veya diğer nitelikteki belirli sorunlar olacaktır. Türk ortaklarımızla bu alandaki çalışmalarımıza ve işbirliğimize devam edeceğiz" dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Mariya Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarmasını değerlendiren Peskov, dünyada Rusya ve Putin'e karşı düşmanca tavır sergilendiğini söyledi. Peskov, "Her şeyi not ediyoruz. Çalışmayı sürdürüyoruz. Devlet Başkanı da çalışmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"ABD Ukrayna meselesinin çözümünü frenliyor"

Çin'in Ukrayna meselesi konusunda arabulucu rolüyle ilgili soruyu yanıtlayan Peskov, ABD'nin bu meselenin çözümü sürecini frenlediğine işaret eti. Sözcü Peskov, "Çatışmaların frenlenmesini önleme konusunda devam eden çizgiyi görüyoruz. Bunu Washington, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi de açık açık ve resmen söylüyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA