08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 03.11.2022 09:56 | Son Güncelleme: 03.11.2022 10:22

Kuzey Kore 3 füze denemesi yaptı, Japon hükümeti alarm verdi

Japonya hükümeti, Kuzey Kore'nin 3 füze denemesi yaptığını ve ilk füzenin Japonya üzerinden geçtiği bilgisini paylaştı. Tokyo daha sonra bu bilgiyi geri çekti
Kuzey Kore 3 füze denemesi yaptı, Japon hükümeti alarm verdi

Kuzey Kore'nin biri kıtalararası balistik füze olduğu değerlendirilen 3 füze ateşlediği duyuruldu. Savunma Bakanlığı, füzelerden ilkinin Japonya üzerinden geçerek Pasifik'e düştüğünü duyurdu sonra bu bilgiyi geri çekti. Füzenin radardan kaybolduğu ve Japonya üzerinden geçiş yapmadığı belirtildi. İlk füzenin Japon Denizi'ne (Doğu Denizi) düştüğü tahmin ediliyor. Devlet televizyonu NHK, Kuzey Kore'nin yerel saatle 07.51, 08.41 ve 08.51'de fırlattığı füzelerin, Japon Denizi'ne (Doğu Denizi) düştüğünü açıkladı.

Halka uyarı verildi

İlk füze sonrası Yamagata, Niigata ve Miyagi eyaletlerinde faaliyete geçen J-Alert erken uyarı sistemi mesajında halkın binalarda kalması istendi. Üç eyaleti kapsayan halka yönelik uyarının, söz konusu "füzenin Japonya'ya doğru yaklaştığının fark edilmesi sonrası" yapıldığı ifade edildi.

ICBM tahmini

Japon Başbakan Kişida Fumio, gazetecilere yaptığı açıklamada, füze denemelerini "tahammül edilemez" şeklinde niteledi. Başbakan Kişida, ilk fırlatılan füzenin kıtalararası balistik tip füze (ICBM) olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Kişida, karşı hamlelerin alınmasına yönelik ABD ve Güney Kore ile iş birliğinin sürdürüleceğini kaydetti. Ayrıca, denemeler sonrası bölge genelinde seyreden deniz ve hava taşıtlarına yönelik hasar tespit edilmediği kaydedildi. Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, "(ilk füzenin) radardan kayboluşunun nedeninin araştırıldığını" açıkladı.

Peş peşe denemeler

Öte yandan Japonya Sahil Güvenliği (KAIHO) ilk deneme sonrası, Kuzey Kore'nin iki füze daha fırlattığını açıkladı. Diğer iki füzenin Japon Denizine (Doğu Denizi) düştüğü bildirildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin orta ya da uzun menzilli balistik füze denediğinin tahmin edildiğini duyurdu. Kuzey Kore en son, Eylül 2017 ve geçen ay başında, Japonya üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu'na düşen füze denemişti.