17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 09.12.2023 20:12 | Son Güncelleme: 09.12.2023 20:25

Londra'da on binler Gazze'de ateşkes için 9'uncu kez sokaklarda

Londra'da 14 Ekim'den bu yana Filistin ile dayanışma için her cumartesi sokaklara çıkan on binlerce kişi 9'uncu kez bir araya geldi. Yürüyüşe katılan konuşmacılar ABD ve İngiltere'ye tepki gösterdi
Londra'da on binler Gazze'de ateşkes için 9'uncu kez sokaklarda

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Filistin’e destek için bir araya gelen on binlerce kişi, Parlamento meydanına yürüyerek ateşkes çağrısında bulundu. İngiltere Merkez Bankası ve finans kuruluşlarının bulunduğu kentin tarihi merkezi City'deki Bank bölgesinde toplananlar, Gazze'de kalıcı ateşkes talebini dile getirmek ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ateşkes talep edilen karar tasarısının kabul edilmemesini protesto etmek için parlamento binasına yürüdü.

Birçok STK'nin çağrısıyla yaklaşık 5 kilometrelik güzergahta Filistin'le dayanışma ve ateşkes çağrısı için 9'uncu kez bir araya gelen protestocular İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurması, Filistinlilere uygulanan ayrımcı politikaların son bulması ve Filistinliler için adalet isteğini yineledi.

Göstericiler, İngiltere hükûmeti ve siyasetçilerinden, İsrail'e desteğini sona erdirmesini ve dünyada yapılan ateşkes çağrılarına katılması taleplerini dile getirirken ABD'nin BMGK'de veto oyu, İngiltere'nin ise çekimser oy vermesini protesto etti. Diğer yandan, Londra Metropolitan Polisi yürüyüş güzergahında yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis minibüsleri ilk kez eylemcilerin önünde yürüyüş hızında ilerleyerek güvenliği sağladı.

Eski bakan tekrar yürüyüşü hedef aldı

Öte yandan İngiltere hükûmetinde Filistin'e destek yürüyüşlerine 'nefret yürüyüşü' dediği için tepki çeken ve geçen ay görevinden alınan İçişleri eski Bakanı Suella Braverman ile düzensiz göç konusunda Ruanda'yla imzalanan yeni anlaşma konusunda fikir ayrılığı yaşadığı için istifa eden Göçten Sorumlu Devlet eski Bakanı Robert Jenrick ise İngiltere'nin BMGK'deki oylamada çekimser kalmasına tepki gösterdi. Braverman, bugünkü Filistin'e destek yürüyüşünü de eleştirdiği X paylaşımında, "Londra'da antisemitizmi ve nefreti gördüğümüz yürüyüş bir kez daha gerçekleşirken, demokrasilerin BM'de safça ve ikiyüzlü şekilde ateşkes tasarısı için oy verdiğini görmek üzücü oldu. İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediğini için ABD'ye teşekkür ederiz. İngiltere'nin çekimser kalması ise hayal kırıklığı yarattı" değerlendirmesini yaptı. Jenrick ise X paylaşımında, "İngiltere'nin dün akşamki BM oylamasında çekimser oy kullanması hayal kırıklığıdır. Müttefiklik önemlidir. Hamas ve terörizme karşı savaşmak önemlidir. İsrail'in yanında durmalıyız" ifadelerini kullandı.

ABD ve İngiltere'ye tepki

Filistin'le dayanışma ve ateşkes eylemine katılan konuşmacılar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) ateşkes talep eden karar tasarısını veto eden ABD ve çekimser oy kullanan İngiltere'ye tepki gösterdi. Ana muhalefetteki İşçi Partisinin eski lideri Jeremy Corbyn, BMGK'deki oylamada ateşkes kararı çıkmamasını utanç verici olarak nitelendirdi. Corbyn, Gazze'de yaşamın sürdürülemez hale geldiğinin altını çizerek, "Utanç verici bir küresel konuyla karşı karşıyayız. Birinci dünya ülkelerinin silahlarının, onuru ve hayatta kalmaktan başka arzusu olmayan insanları öldürmesini televizyondan izliyoruz. Tek görevimiz Filistinliler işgal altındayken ve böylesine bir baskıyla karşı karşıyayken onlarla dayanışma göstermektir" diye konuştu.

"Sizden utanıyoruz"

Gazzelilerin İsrail'in kuruluşundan beri sürgün edildiğini ve şimdi Sina Çölü'ne sürülmek istendiğini söyleyen Corbyn, Batı ülkelerinin ise İsrail'e silah sağlayıp ateşkes çağrısı yapmayarak bu katliama ortak olduklarını vurguladı. Corbyn, İngiltere Parlamentosu milletvekillerine de seslenerek, "Sizden utanıyoruz. Ateşkesten yana oy kullanmadığınız, bu savaşı daha da körükleyen silah satışlarına karşı hiçbir şey yapmadığınız için sizden utanıyoruz" dedi.

"Yalnız değilsiniz, aileniz artık biziz"

İşçi Partisi Milletvekili John McDonnell, konuşmasında Gazzeli çocuklara seslenerek şunları söyledi: "Acı çektiğinizi, İsrail bombardımanından korkan yüz ifadelerinizi, yaralandığınızı, aile üyelerinizin ölümüyle çaresizlik içinde kaldığınızı gördük. Bombalanan evlerinizin enkazından çıkarılan bedenlerinizi gördük. Bilmenizi isterim ki yalnız değilsiniz, aileniz artık biziz. Sizi bu vahşetten korumaya çalışıyoruz. Size karşı işlenen suçları durdurmaya çalışıyoruz. Kalbimizdesiniz ve güvenliğiniz sağlanana, evlerinize ulaşana ve geleceğinizi kurtarana kadar bu sözümüzden vazgeçmeyeceğiz." Savaşı Durdur Koalisyonu Başkanı Lindsey German da konuşmasında ABD ve İngiltere'ye tepki göstererek, İngiliz siyasetçilere ateşkes çağrısı yapmadıkları sürece seçimlerde destek vermeyeceklerini söyledi.

Kaynak: AA