15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 09.09.2023 09:30 | Son Güncelleme: 09.09.2023 15:46

Musk'ın Ukrayna'nın Rus filosuna yönelik saldırısını engellediği ortaya çıktı

Ukrayna'ya Starlink uydu internet hizmetleri sağlayan SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ın geçen yıl Kırım’da Rusya donanmasına yönelik planlanan saldırıyı engellediği ortaya çıktı. İddiaları doğrulayan Musk “Eğer isteklerini kabul etmiş olsaydım, SpaceX büyük bir savaş eyleminin suç ortağı olacaktı" dedi
Musk'ın Ukrayna'nın Rus filosuna yönelik saldırısını engellediği ortaya çıktı

Ukrayna'ya Starlink uydu internet hizmetleri sağlayan Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Ukrayna'nın geçen yıl Kırım’da Rusya donanmasına yönelik planladığı saldırıyı engellemekle gündeme geldi. Walter Isaacson'ın 12 Eylül’de piyasaya çıkacak Elon Musk adlı biyografi kitabından medyada yayımlanan alıntılar, teknoloji milyarderi Ukrayna-Rusya Savaşı'ndaki rolü konusunda yeni bir tartışma başlattı. Alıntılara göre, Musk, Ukrayna'nın geçen yıl Kırım’daki Rus deniz filosuna yönelik denizaltı drone saldırısını engellemek için Starlink uydu mühendislerine gizlice şirketinin Kırım kıyısı yakınındaki uydu iletişim ağını kapatmalarını emretti.

Uyduları açması için yalvardılar

Isaacson kitabında, patlayıcılarla sarılı 6 adet Ukrayna denizaltı dronunun Kırım’daki Rus filosuna yaklaştığında uydu bağlantısını kaybettiklerini ve zararsız bir şekilde karaya vurduklarını yazdı. Musk'ın, Ukraynalı yetkililerin kendisine uyduları tekrar acil açması için yalvarmasına neden olan kararının, Kırım'a yönelik bir Ukrayna saldırısının küçük bir Pearl Harbor olayına dönüşebileceği ve Rusya’nın nükleer silahlarla karşılık vereceğine dair şiddetli bir korkudan kaynaklandığı ifade edildi.

“SpaceX savaş eyleminin suç ortağı olacaktı”

Musk, ilk önce CNN'de yayımlanan Isaacson’un kitabındaki alıntılarla ilgili tartışmalara, kendisine ait X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımla cevap verdi. Starlink uydularının Kırım üzerinde hiçbir zaman aktif hale getirilmediğini savunan Musk “Starlink'in Sivastopol'a kadar etkinleştirilmesi için hükümet yetkililerinden acil bir talep geldi. Açıkça görülen niyet, demirli halde bulunan Rus filosunun çoğunu batırmaktı” ifadesini kullandı. Musk, alıntılardaki iddiaları doğrulayarak, “Eğer onların isteklerini kabul etmiş olsaydım, SpaceX büyük bir savaş eyleminin ve çatışmaların tırmanmasının açıkça suç ortağı olacaktı” şeklinde gerekçesini açıkladı.

“Ben nasıl bu savaşın içindeyim?”

Kitaptaki alıntılarda, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda, Starlink uydularının Ukrayna tarafında Rus ordusuna karşı askeri operasyonlarında kullanılmaya başlanması üzerine Musk’ın Isaacson’a “Ben nasıl bu savaşın içindeyim?” şeklinde sorarak, endişelerini dile getirdiği iddia edildi. Musk’ın, Isaacson’a, “Starlink'in savaşlara bulaşması amaçlanmamıştı. İnsanların Netflix izleyebilmesi, rahatlayabilmesi, okul için internete girebilmesi ve drone saldırıları yerine barışçıl güzel şeyler yapabilmesi içindi” dediği ifade edildi.

Starlink’in Ukrayna'daki rolü

Isaacson’a göre Musk, Ukraynalı yetkililere, üretilen denizaltı insansız hava araçlarının tasarımından etkilendiğini ancak söz konusu saldırı planı ile Ukrayna'nın "artık çok ileri gittiğini ve stratejik yenilgiye davetiye çıkardığını" belirterek, Kırım için uydu kapsama alanını tekrar açmayacağını söyledi. Ukrayna-Rusya Savaşı'nın başladığı ilk günlerde artan bir şekilde Ukrayna’ya uydu iletişim desteği sağlayan Starlink’in, halen Ukrayna ordusunun yanı sıra ülkedeki hastane ve diğer sivil alanlarda kullanılan 42 binden fazla uydu terminalinin bulunduğu kaydediliyor.

'Rusya propagandası' açıklaması

ABD'li bağımsız gazeteci Glenn Greenwald'ın sunuculuk yaptığı System Update, Washington Post'un 'son dezenformasyon çalışması' olarak tanımladığı ve AB tarafından finanse edildiğini belirttiği bir araştırmada Twitter'ı (X) Rusya propagandasına izin vermekle suçlandığına dikkat çekti. System Update'in paylaşımını alıntılayan Greenwald, Washington Post'un en sahtekar dezenformasyon çalışmalarından birini teşvik ettiğini belirtti.

Twitter'ın (X) sansürü reddetmesinin Rusya propagandasının önünü açtığının öne sürüldüğünü ifade eden Greenwald, "Bu 'çalışmanın' analizi, 'dezenformasyon endüstrisinin' dayandığı sahtekarlığı açığa çıkarıyor" diye vurguladı. Greenwald'ı destekleyen bir mesaj paylaşan Musk, "Nerede tüm bu Rusya propagandası? Biz bunu görmüyoruz" ifadelerini kullandı.